Wiadomości z Gliwic

Mija 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach

  • Dodano: 2019-06-03 10:00

Mija 20 lat od wizyty papieża Jana Pawła II w Gliwicach. Z tej okazji Miasto Gliwice zaprasza do wspólnego świętowania tej rocznicy. Finał obchodów zaplanowano na 15 czerwca – odbędzie się wtedy gra miejska „Papież i gliwiczanie” oraz koncerty na pl. Krakowskim i Scenie Bajka.

15 czerwca 1999 roku tłumy katolików szykowały się na spotkanie z Ojcem Świętym z w Gliwicach

Niestety – Jan Paweł II zachorował i nie pojawił się na gliwickim lotnisku. Homilię w jego zastępstwie odczytał arcybiskup Józef Kowalczyk. Dwa dni później, 17 czerwca, Jan Paweł II postanowił jednak zrobić gliwiczanom niespodziankę i o godz. 11.55 wylądował na lotnisku na Trynku. Wielotysięczna rzesza pielgrzymów przywitała go gromkim „Kochamy Ciebie!”.

Z okazji 20 rocznicy papieskiej wizyty w Gliwicach, Miasto Gliwice, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach i Diecezja Gliwicka zapraszają do wspólnego świętowania.

7 czerwca o godz. 16.30 miejskie obchody 20 rocznicy podróży apostolskiej rozpoczną się od rejsu „Barka na barce”

Uczestnicy wyruszą z gliwickiego portu ze śpiewem na ustach. Na trasie do kolonii kormoranów wykonają ulubione pieśni Ojca Świętego. W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Pawłem Zuchniewiczem, dziennikarzem i autorem książek, reportaży i słuchowisk poświęconych Janowi Pawłowi II. 8 czerwca zaczną się eliminacje do Międzyparafialnego Turnieju Piłki Nożnej, a 11 czerwca młodzież weźmie udział w panelu dyskusyjnym pod hasłem „Strzeżcie tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości”. Do 31 lipca w Filii nr 1 MBP w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) można także oglądać wystawę filatelistyczną poświęconą rocznicy wizyty Jana Pawła II w Gliwicach.

15 czerwca gliwiczanie stworzą symboliczny łańcuch serc

Będzie go można zobaczyć na skwerach Dessau i Doncaster. Warto poszukać tam również tabliczek z myślami i wypowiedziami Jana Pawła II. A o godz. 11.00 wspólnie cofniemy się 20 lat wstecz i zagramy w grę miejską „Papież i gliwiczanie”. Początek przy Bibliotece Centralnej.

Już o godz. 14.00 zaczniemy gromadzić się na pl. Krakowskim. Tam w rodzinnym gronie będziemy malować obrazy inspirowane zdaniem Jana Pawła II – „Dłonie są krajobrazem serca”. O godz. 16.00 rozpocznie się niezwykły koncert. Wezmą w nim udział: Chór AZM Politechniki Śląskiej, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lipowianie, Jacek Kierok i Górnicza Orkiestra Dęta KWK Sośnica. Wszyscy artyści wystąpili w przeszłości przed Ojcem Świętym.

Na godz. 19.00 na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3) zaplanowano drugi, bardziej kameralny występ. W poetycko-refleksyjnym koncercie „Ucisz serce” wystąpią: Barbara Bursztynowicz, Agnieszka Bielanik-Witomska, Ireneusz Miczka, Jarosław Spałek i Klaudiusz Jania.

Więcej informacji na temat miejskich obchodów można znaleźć na stronie biblioteka.gliwice.pl. (mm)

Jan Paweł II na lotnisku / fot. A.Witwicki (UM Gliwice)

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.