Wiadomości z Gliwic

Mity greckie. Teatralna lektura dla szkół z gliwickim teatrem

  • Dodano: 2023-04-28 06:30, aktualizacja: 2023-04-27 21:58

Co łączy powstanie świata, Orfeusza, Eurydykę, Tezeusza, Dedala, Ikara, Zeusa, Herę, klocki Lego i grający posąg Arystotelesa? Chłopiec, który sam siebie nazwał Heraklesem. W Teatrze Miejskim w Gliwicach już niedługo premiera spektaklu „Mity albo jak zostałem Heraklesem” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego.

Mity greckie są obowiązkową lekturą dla uczniów szkoły podstawowej i ich sceniczna adaptacja została przygotowana przede wszystkim dla nich. Mitologia grecka przez stulecia była kluczem do rozumienia kultury europejskiej. Z nią świat książek, obrazów, architektury i historii naszego kontynentu był zrozumiały, przypominając o tym, skąd przyszliśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. 

– Poprzednie pokolenia uczniów zaczytywały się w mitach Parandowskiego. Tym razem mity na język współczesności przełożyła Katarzyna Błaszczyńska. Możecie się spodziewać nie tylko świetnej zabawy, ale też atrakcyjnej lekcji starożytnej kultury. To nasza teatralna lektura obowiązkowa. Spełniamy tym samym wyrażane wielokrotnie życzenia nauczycieli i dyrektorów gliwickich szkół i serdecznie ich do teatru wraz z uczniami zapraszamy – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.  

Spektakl został przygotowany z myślą o dzieciach powyżej 9. roku życia. Premiera odbędzie się 29 kwietnia. Początek o godz. 16.00.

Mity greckie. Teatralna lektura dla szkół z gliwickim teatrem / fot. UM Gliwice
Google NewsSubskrybuj mojeGliwice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również