Wiadomości z Gliwic

Na jakiej aparaturze najlepiej produkować spirytus?

  • Dodano: 2024-08-12 18:00

Spirytus to najmocniejszy alkohol, którego maksymalne stężenie może sięgnąć ok. 96 proc., a do tego nie ma w nim żadnych niepożądanych smaków oraz zapachów. Jak taki spirytus wyprodukować? W tym celu trzeba przeprowadzić destylację wielokrotną, do czego niezbędna będzie specjalna aparatura.

Czym różni się destylacja wielostopniowa od prostej?

Podczas destylacji poszczególne substancje destylatu oddzielają się od siebie, a dzieje się tak dlatego, że każdy składnik ma swoją własną temperaturę wrzenia. Kiedy aparatura do bimbru zaczyna pracować, alkohol powoli odparowuje z destylatu, po czym ulega skropleniu. Po pierwszej destylacji zawartość alkoholu w destylacie wynosi zwykle poniżej 70 proc. Taki efekt jest pożądany, kiedy produkuje się alkohole smakowe, ponieważ ich moc nie musi być bardzo duża, za to liczą się właśnie zachowane nuty smakowe i zapachowe.

Destylację prostą przeprowadza się więc przy produkcji np. winiaków lub brandy, ale jeśli końcowym produktem ma być czysty spirytus, cały proces powtarza się kilkukrotnie. Po pierwszym odparowaniu i skropleniu ciecz trafia z powrotem do kolumny, a stężenie alkoholu systematycznie rośnie. Na ostatnim etapie rektyfikacji spirytus może już osiągnąć oczekiwane 96 proc.

Na jakim destylatorze można zrobić spirytus?

Nie każdy sprzęt do destylacji jest w stanie wyprodukować idealnie czysty i bezwonny spirytus o maksymalnej mocy. Najbardziej się do tego nada kolumna rektyfikacyjna, którą można zamówić np. na dobrydestylator.pl/kolumna-klasyczna-fi-54. Konstrukcja kolumny umożliwia przeprowadzenie procesu rektyfikacji, co odróżnia ją od innego popularnego typu destylatora, czyli potstilla, który jest tak zbudowany, by dochodziło na nim do destylacji prostej. Więcej o takich rozwiązaniach: dobrydestylator.pl.

Czy na potstillu da się wyprodukować bimber?

Obecnie dobre kolumny rektyfikacyjne są wyposażone w dwa systemy odbioru, dzięki czemu zyskują bardziej uniwersalne właściwości. Montaż dwóch systemów powoduje, że na jednym sprzęcie można zrobić i czysty spirytus, i alkohol smakowy, wystarczy odpowiednia konfiguracja aparatury.

Czy to oznacza, że między potstillem a kolumną rektyfikacyjną nie ma żadnej różnicy? Niezupełnie, bo mimo dodatkowych funkcji zastosowania obu tych sprzętów są jednak inne. Podstawowym przeznaczeniem potstilla jest robienie destylatów smakowych, a produkcja spirytusu to jedynie uzupełnienie jego funkcjonalności, poza tym otrzymany bimber będzie mieć tylko ok. 90 proc. Z kolei kolumna rektyfikacyjna to sprzęt do czystego spirytusu 96 proc., na której trunki smakowe robi się jedynie sporadycznie.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.