Wiadomości z Gliwic

Narodowe Czytanie - święto w Bibliotece

  • Dodano: 2021-08-31 10:15

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do wspólnego świętowania 10. edycji Narodowego Czytania, którego lekturą w tym roku jest "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Skwer przed Biblioteką Centralną, 4 września 2021 r., godz. 15.00 – 18.00 

Oficjalne rozpoczęcie Narodowego Czytania nastąpi o godz. 15.00. Następnie zaprosimy mieszkańców do salonu Pani Dulskiej, który odwiedzą wspaniali goście! Usłyszymy fragmenty „Moralności pani Dulskiej” w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandry Wojtysiak i Mariusza Galilejczyka. Marian Kisiel - prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - w rozmowie z dziennikarką Radia Katowice - Agnieszką Strzemińską - przybliży słuchaczom ponadczasowe dzieło Gabrieli Zapolskiej. Zwieńczeniem tego literackiego święta będzie koncert Kwartetu Smyczkowego Pani Dulskiej, który wykona utwory z przełomu XIX i XX wieku.

Podczas wydarzenia na uczestników czekać będą quizy i zabawy literackie z nagrodami, animacje i zaczytana strefa relaksu. Dla odwiedzających salon Pani Dulskiej przygotowany będzie również pyszny podwieczorek!

Partnerem wydarzenia jest Centrum Handlowe Forum w Gliwicach oraz Teatr Miejski w Gliwicach.

Akcja „Narodowe Czytanie” została zainaugurowana w 2012 roku i odbywa się pod honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.  Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno:  Trylogię Henryka Sienkiewicza,  Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, Nowele Polskie oraz - w roku ubiegłym – Balladynę Juliusza Słowackiego. W tym roku lekturą ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania jest „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej” - doskonała tragifarsa z 1906 roku, która do dziś święci triumfy na teatralnych scenach.

Narodowe Czytanie - święto w Bibliotece

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również