Zaczęło się ostatnie odliczanie przed Nocą Naukowców! Już w sobotę o godz. 15 rozpocznie się największa impreza popularyzująca naukę na Politechnice Śląskiej. Na uczestników czeka ponad 180 aktywności.
W tym roku Noc Naukowców odbywa się w czterech miastach: Gliwicach, Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Hasło przewodnie to: "W rytmie eko".
Uroczysta inauguracja Nocy Naukowców odbędzie się o godz. 15 w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Tam też będzie można zobaczyć wiele stoisk pokazowych m.in. z elektrycznym bolidem wyścigowym i bazą kosmiczną.
Tegoroczny program jest bogaty i zróżnicowany – to wykłady, pokazy, warsztaty, wystawy, koncerty i popularnonaukowy talk-show. Wiele aktywności podejmuje kwestie ekologiczne m.in. elektromobilności, ochrony środowiska, ekobudownictwa czy ekologii w architekturze. Niektóre wydarzenia będą transmitowane na żywo w Internecie.
Nie zabraknie też kulturalnych aktywności, wśród nich – koncertu Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej (o godz. 17 i 18 na schodach na Wydziale Chemicznym) i potańcówki z Akademickim Zespołem Tańca „Dąbrowiacy” (od godz. 15 na deptaku przed Wydziałem Budownictwa).
Wśród wielu propozycji naukowych spotkań można wymienić: "Fantastyczny świat mikroorganizmów", "Zostań pilotem bezzałogowego statku powietrznego”, "Kosmos w naszych rękach", "Chemiczna eksplozja kolorów”, "Test na astronautę", "Bibliosfera dla małych, czyli bajki w strefie bajtla”.
Miłośnicy nauki dowiedzą się także m.in.
- jak działa procesor, czyli co wie haker;
- jak wieżowiec przetrwa trzęsienie ziemi;
- jakie bogactwo zawarte jest w kuchennych odpadkach;
- jak roboty widzą nasz świat;
- dlaczego metan jest zawsze groźny;
- dlaczego mikroplastik jest makroproblemem;
- jak lepkość wpływa na przemieszczanie się;
- czy sztuczna inteligencja potrafi fałszować obrazy;
- jak zrobić domowe wskaźniki pH;
- jak zmęczenie wpływa na sprawność manualną i intelektualną;
- co można zobaczyć podczas laparoskopii;
- jak truto ludzi na przestrzeni lat;
- jak sterować dronem;
- jak zbudować łazik z klocków Lego.
Cały program jest dostępny na stronie: www.nocnaukowcow.com.pl. Tam też można rejestrować się na część aktywności (warsztaty) i skomponować swoją własną Noc Naukowców.
Wydarzenie jest bezpłatne.
Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki”. Partnerem wydarzenia jest Prezydent Miasta Gliwice, a partnerem instytucjonalnym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Sponsorami wydarzenia są: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, APA Sp. z o.o., Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Gliwicach, SFW Energia Sp. z o.o., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
Uroczyste otwarcie imprezy - w sobotę o godz. 15 w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej (ul. Konarskiego 22B, Gliwice, aula B, p. 2).