Wiadomości z Gliwic

Odnawialne źródła energii okazją do zmiany pracy

  • Dodano: 2020-12-16 11:30

Odnawialne źródła energii już dawno przestały być wizją ekologów, a ich funkcjonowanie jest uzasadnione z punktu widzenia ekonomicznego i dbania o środowisko. Złoża węgla w Polsce i na całym świecie powoli się wyczerpują. Podobnie ma się sprawa z ropą, która w perspektywie najbliższych 100 lat się skończy, chociaż obecnie pomimo ogromnego wykorzystania tego paliwa, wciąż wydobywamy jej więcej niż zużywamy. Biorąc pod uwagę kurczące się zapasy paliw jasnym stało się korzystanie z tzw. odnawialnych źródeł energii. Rozwój tej części gospodarki spowodował rosnący popyt na fachowców wykształconych w kierunku instalacji systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Jak skorzystać na trendzie OZE?

Rynek instalacji fotowoltaicznych rośnie w ogromnym tempie, dzisiaj już nie tylko biurowce, szpitale czy inne wielkopowierzchniowe budynki korzystają z OZE (skrót od odnawialnych źródeł energii), wspólnoty mieszkaniowe budują panele na dachach swoich bloków, zresztą podobnie jak osoby posiadające domy. Obecnie nawet stacje rowerowe wyposażone są w panele słoneczne i to wszystko dzieje się w kraju, który nie słynie ze słonecznej pogody. 

Jeżeli nie przepadasz za swoją pracą, albo nie jest wystarczająco dobrze płatna, jest to doskonały moment na rozważenie przebranżowienia i skorzystania ze szkolenia dla instruktorów fotowoltaiki. Kurs instalatora został zaprojektowany z myślą o osobach chcących podjąć pracę jako monter instalacji fotowoltaicznych. Nie trudno znaleźć informacje na temat zarobków w tej branży. Oczywiście są one uzależnione od miasta i wielkości firmy, w której podejmuje się zatrudnienia, ale osoby bez żadnego doświadczenia mogą liczyć na 16-22 zł netto, otrzymują wtedy najmniej skomplikowane zadania. Wraz z większym doświadczeniem, posiadanymi umiejętnościami np. potwierdzonymi zdaniem egzaminu UDT na instalatora instalacji fotowoltaicznych, można liczyć na zarobki zdecydowanie powyżej średniej krajowej. 

Wbrew pozorom uzyskanie certyfikatu OZE nie jest rzeczą trudną. W naszym kraju pieczę nad tym zagadnieniem sprawuje Urząd Dozoru Technicznego, czyli wymieniony wcześniej UDT. Instalacje fotowoltaiczne zebraną energię słoneczną przetwarzają w prąd, a jak wiadomo ten może być zagrożeniem dla całego budynku, jeżeli instalacja została wykonana w nieprawidłowy sposób. 

Szkolenie w ośrodku doskonalenia zawodowego OMEGA podzielone jest na teoretyczne i praktyczne. Pierwsza część polega na poznaniu przepisów związanych z normami stosowanymi w systemach fotowoltaicznych. Omawiane są różnice między ogniwami oraz podstawa ich działania, a w dalszym etapie wiedza ta jest tylko pogłębiana. 

Zajęcia teoretyczne w płynny sposób przechodzą w szkolenie praktyczny, podczas których kursanci samodzielnie będą konfigurować i sprawdzać komunikację z regulatorem ładowania oraz falownikiem sieciowym.

Pomijając aspekty związane czysto z wiedzą instalatorów, trudno wyobrazić sobie w obecnym świecie firmę czy inny organ zatrudniający instalatorów bez odpowiednich certyfikatów. Instalacje fotowoltaiczne wciąż stanowią spory koszt i  wielu przypadkach powstają dzięki pieniądzom pochodzącym z kredytów, nie ma mowy, aby poważna firma wynajęła do instalacji osoby niepotrafiące udokumentować swojej wiedzy.

Szkolenie kończy się egzaminem UDT, który jest formalnością, jeśli odpowiednio się na niego przygotuje i będzie uważać się na zajęciach. Zdanie egzaminu kończy się uzyskaniem certyfikatu UDT.

Branża odnawialnych źródeł energii, będzie rosła i dawałą prace coraz większej grupie osób, im wcześniej dołączysz do grona certyfikowanych instalatorów tym szybciej zyskasz przewagę na rynku pracy.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.