Wiadomości z Gliwic

Oferty pracy w Holandii – czy warto i kiedy najlepiej z nich skorzystać

  • Dodano: 2021-10-29 13:00

Zagraniczne wyjazdy w celach zarobkowych są popularne od bardzo dawna. Zmieniały się tylko kierunki takich podróży. Od pewnego czasu zainteresowanie ofertami pracy w Holandii, które na rynku pracy są bardzo powszechne i liczne, jest dość duże. Poszukiwani są zarówno doświadczeni pracownicy, jak i tacy, którzy doświadczenia w danej branży nie mają.

Dziś poszukujący zatrudnienia nie ograniczają tylko i wyłącznie do ofert pracy oferowanych przez rodzimych pracodawców. Wiele osób wybiera emigrację zarobkową i, korzystając z ofert, które udostępniają zweryfikowani pracodawcy, znajduje zatrudnienie za granicą. Tym bardziej, że odkąd Polska została członkiem Unii Europejskiej, podjęcie pracy legalnej w obcym kraju jest o wiele prostsze. Wiele państw otworzyło swoje rynki pracy dla Polaków – jednym z nich jest właśnie Holandia. Państwo to ze względu na wysokość zarobków i warunki oferowanego zatrudnienia stało się także jednym z popularniejszych kierunków zarobkowych wyjazdów. W jaki sposób znaleźć więc zatrudnienie w Holandii? Dla kogo są oferty pracy? Jakie są zarobki? I czy aby podjąć pracę, trzeba znać język holenderski? Odpowiedzi między innymi na te pytania w dalszej części artykułu.

Czy bez  znajomości języka obcego można dostać pracę w Holandii?

Jak powszechnie wiadomo, znajomość – choćby podstawowa – języka obcego generalnie ułatwia życie, czy to podczas wyjazdów wakacyjnych, czy zawodowych. Jasne jest więc, że znajomość choćby podstaw języka angielskiego, niemieckiego czy niderlandzkiego znacząco wpłynie na nasz komfort podczas tymczasowego życia w obcym państwie. Nie znaczy to jednak, że bez znajomości języka możemy tylko pomarzyć o pracy w Holandii. Otóż osoby nieznające języka owszem, zatrudnienie znajdują. Są to proste prace, co nie znaczy, że że względów finansowych nie opłaca się ich podjąć. Znajomość języka oczywiście zwiększa nasze szanse na zdobycie ciekawszego i bardziej skomplikowanego pod względem powierzonych zadań, a tym samym lepiej opłacanego etatu. Dlatego też nawet jeśli na początku nasze miejsce pracy nie wymaga znajomości języka obcego, warto samemu doskonalić się pod tym względem. Wśród Holendrów będzie to łatwiejsze, gdyż cały czas będziemy mieć z językiem do czynienia. Gdzie nie trzeba znać języka obcego? To możliwość zatrudnienia jako pracownik fizyczny: przy zbiorach czy jako pakowacz.

Oferty pracy w Holandii – jakich jest najwięcej

Praca fizyczna, niezależnie od tego jaki jest jej zakres obowiązków, to najczęstsze oferty dla obcokrajowców – w tym Polaków – na holenderskim rynku pracy. Wiele firm poszukuje pracownika produkcji – zarówno najniższego szczebla, jak i specjalisty. W tym drugim przypadku wymagana jest już znajomość języka obcego albo na przykład tego, by kandydat miał prawo jazdy. Często na obcokrajowców czekają etaty w takich działach jak kontrola jakości czy magazyn. Rynek holenderskich to także popyt (poza wymienionymi wcześniej profesjami) na operatorów wózków widłowych, spawaczy, opiekunów osób starszych czy też osób sprzątających.

Rozwijanie kompetencji zawodowych – czy obcokrajowiec może zrobić karierę

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy w czasie zarobkowej emigracji w Holandii jest możliwe zrobienie błyskotliwej kariery na stanowiskach innych niż wyżej wymienione? Otóż taki scenariusz może się też spełnić. Oferty pracy w Holandii dotyczą także – jak już wcześniej wspomniano – specjalistów. Jeśli więc masz doświadczenie, a poziom twoich umiejętności jest wysoki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na holenderskim gruncie piąć się po szczeblach kariery. Szczególnie duże szanse na taki rozwój mają osoby z wykształceniem technicznym i ze znajomością branży IT. Korporacje zatrudniają też pracowników, którzy mają skończone studia na kierunkach ekonomicznych. Jednak w tych przypadkach język angielski – jego znajomość w mowie i w piśmie – jest koniecznością. Warto wiedzieć, że dla tego typu pracodawców dużym atutem jest znajomość przez kandydata języka niemieckiego, francuskiego czy rosyjskiego. Praca w Holandii to więc nie tylko stanowiska związane z pracą fizyczną, ale także i umysłową. Warto więc wnikliwie śledzić oferty zatrudnienia opatrzone hasłem: Holandia praca. Gdzie ich najlepiej szukać. O tym w dalszej części artykułu. 

Praca Holandia – gdzie szukać?

Niezależnie od naszego doświadczenia i tego, czy znamy język angielski, czy nie, czy też jaki jest poziom naszych kwalifikacji, również niezależnie od tego, czy interesuje nas praca stała, czy praca tymczasowa, musimy rozważnie wybrać bazę ogłoszeń. Powinniśmy śledzić ogłoszenia na zaufanych stronach internetowych, na których znajdują się informacje o miejscu pracy i o wysokości wynagrodzenia (średnie zarobki to miesięcznie od 2500 do 3000 euro brutto, a niewykwalifikowany pracownik to pensja miesięczna w wysokości 1600 do 2000 brutto). Istotne jest także to, by w ogłoszeniu było doprecyzowane, jakich kandydatów dana firma szuka i czy oferuje zakwaterowanie. Oferty pracy w Holandii z takiego źródła to duże szanse na powodzenie.

Do pracy za granicą są poszukiwani zarówno niewykwalifikowani pracownicy, jak i specjaliści z wielu branż. Ważne, by korzystać z ofert z pewnych i sprawdzonych źródeł. Tylko wtedy praca daje realne szanse na zarobek i możliwość poprawy sytuacji materialnej. Gdy wybierzemy już ofertę, warto jak najbardziej szczegółowo przeanalizować wszystkie jej aspekty. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.