Wiadomości z Gliwic

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie - o czym należy pamiętać?

  • Dodano: 2023-11-21 13:00

Ogrodzenia panelowe świetnie komponują się z różnymi stylami architektonicznymi. Różnorodność oferty sprawia, że bez problemu znajdziesz model, który doskonale zabezpieczy Twoją posesję przed intruzami i będzie idealnie pasował do okolicznej zabudowy. Montaż ogrodzenia panelowego jest prosty i nie zajmuje dużo czasu. Jak ustawić panele ogrodzeniowe na nierównym terenie? Podpowiadamy!

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Ogrodzenia panelowe to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie do domu jednorodzinnego, bloku lub firmy. Najlepiej prezentują się, gdy są prawidłowo zamontowane i równe względem siebie. Pochyły teren lub mało stabilny grunt to spore utrudnienia dla osób, które chcą szybko postawić ogrodzenie. W takim wypadku najpierw trzeba dokładnie ocenić stan działki, a następnie należy przygotować jej powierzchnię poprzez wykonanie niezbędnych prac porządkowych. Teren wokół ogrodzenia powinien zostać oczyszczony z krzewów, drzew, korzeni i gruzu oraz w miarę możliwości wyrównany. Szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża bezpośrednio pod bramą, aby po montażu bez problemu otwierała się i zamykała.

Jak ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie?

Właściciele nierównych terenów często obawiają się, że nie będą mogli postawić ogrodzenia panelowego na swojej działce. Tymczasem odpowiednie ustawienie słupków sprawi, że ogrodzenie będzie stabilne, funkcjonalne i estetyczne. Słupki należy osadzić pionowo, w zaplanowanych wcześniej odstępach. Co zrobić, żeby były stabilne? Jeśli gleba jest zbyt gliniasta lub żyzna, użyj dłuższych słupków i dodatkowo zalej je betonem. Do wykonania tego zadania będziesz potrzebował poziomicy.

Przy dużej nierówności terenu ogrodzenia Gliwice można zamontować równolegle lub kaskadowo. Montaż równoległy polega na tym, że kształt i wielkość przęseł są indywidualnie dostosowywane do kąta nachylenia danego terenu. Wówczas górna część ogrodzenia przebiega równolegle do linii podłoża. Tę metodę najczęściej stosuje się na terenie, którego nachylenie nie przekracza 24%. Natomiast montaż kaskadowy polega na tym, że każde przęsło jest stopniowo obniżane o dokładnie taką samą wysokość. W efekcie całość wyglądem nieco przypomina schody. Podczas montażu kaskadowego można skorzystać zarówno z podmurówki betonowej, jak i wylewki. Na tę metodę warto się zdecydować, gdy nachylenie terenu przekracza 24%.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?

Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie wymaga odpowiedniego przygotowania. To zadanie warto zlecić specjalistom, którzy przeprowadzą dokładne badanie terenu i sprawdzą strukturę gleby. Ogrodzenia Zabrze powinny być montowane ze szczególną starannością. Fachowcy muszą prawidłowo wytyczyć miejsca na słupki i umieścić je w ziemi w taki sposób, aby były stabilne i idealnie równe. Jeśli okaże się, że teren jest niestabilny i podatny na osunięcia, to konstrukcję ogrodzenia trzeba będzie dodatkowo wzmocnić. Niekiedy niezbędne może okazać się również wykonanie drenażu. Wówczas ryzyko powstania zastojów wody i podmywania terenu zostanie znacząco zminimalizowane.

Ogrodzenia panelowe są uniwersalne i trwałe. Z tego względu można je bezpiecznie montować na nierównym terenie. Przed rozpoczęciem prac warto zamówić wizualizację, na podstawie której wybierzesz sposób montażu, który będzie najlepiej pasował do Twojej działki i okolicznej zabudowy. Doświadczeni fachowcy szybko uporają się z montażem i zadbają o to, aby ogrodzenie pięknie podkreślało estetykę Twojego domu

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie - o czym należy pamiętać?

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.