Wiadomości z Gliwic

"Ożenek" - nowy termin premiery w Teatrze Miejskim

  • Dodano: 2021-04-07 06:30, aktualizacja: 2021-04-06 17:55

Teatr Miejski w Gliwicach podał zmienioną datę premiery spektaklu "Ożenek".

Drodzy Widzowie,

jak zapewne wiecie, nasza premiera spektaklu "Ożenek" Mikołaja Gogola, w reżyserii Pawła Aignera, musiała zostać przesunięta. Z wielką nadzieją wybraliśmy nowy termin – 10 kwietnia (sobota), na który to serdecznie Państwa zapraszamy.

Przy zachowaniu ustalonych obostrzeń oraz zdrowego rozsądku liczymy na to, że uda się z Państwem spotkać na żywo. Czas obecnego lockdownu wykorzystaliśmy na ostatnie szlify, korekty i dopieszczenia naszej nowej produkcji. Jednak nie ma nic gorszego dla twórców i aktorów, niż gdy nie mogą się pochwalić efektami swojej długiej i intensywnej pracy, a gotowe przedstawienie musi czekać w magazynie.

Komedia obyczajowa "Ożenek", w reżyserii i interpretacji Pawła Aignera, pomimo nowej, świeżej formy ma w sobie wiele elementów klasycznych. Wyraźne postaci komedii są rysowane grubą kreską, ale nie brak im mnóstwa detali, które pozwalają aktorom na zbudowanie unikatowych, zabawnych charakterów.

W naszej historii znajdziecie wiele sytuacji, które na pewno znacie z własnego sąsiedztwa, spotkań rodzinnych czy rozmów korytarzowych w pracy. Przyglądamy się, jak relacje męsko-damskie są komentowane przez nasze   środowisko, jak niewiele tam prawdziwych uczuć a dużo kolorowej wydmuszki. Powielane stereotypy, pokątne żarciki, podgryzania, kalkulacje i niezobowiązujące rozmowy "o pogodzie” – to coś, co, wstyd się przyznać, niejednokrotnie nas napędza i buduje nam esencję dnia codziennego. Gogol nie stroni od rubasznych żartów na temat obu płci, podsuwa nam pod nos wciąż (niestety) powtarzane schematy, które jak pluskwy wżarły się w nasze łepetyny i nawet chirurgiczne kleszcze niewiele tu zdziałają.

Do gogolowskiego świata zaglądamy niczym do wielobarwnego kurnika, w którym właśnie rozpoczynają się wiosenne gody. Widzimy tu, całe stado ustrojonych w kolorowe piórka samców, prężących swoje cherlawe muskuły, wciągających i ukrywających zbyt opasłe brzuchy i trenujących zabawny taniec, który ma zachwycić partnerkę. Po drugiej stronie zagrody zasiadły samice, w jeszcze wygniecionych po zimie ptasich kreacjach, trochę zagubione, dziwnie pobudzone, ale chętne do konfrontacji. Obserwujemy zabawne zaloty, podchody i uszczypliwe pojedynki. Zagroda, w której dokazują ptaki wydaje się na pierwszy rzut oka solidna , ale wystarczy lekka emocjonalna zawierucha i ramy ogrodzenia rozsypują się w drobny mak. W tej miłosnej przepychance nie wszyscy czują się dobrze. Niektórzy tylko czekają, aż ktoś zostawi otwartą furtkę, aby czmychnąć w poszukiwaniu nowego, ciekawszego i może bardziej kolorowego kurnika.

Wiosenne gody czas rozpocząć.

OŻENEK – premiera

  • scenariusz: Mikołaj Gogol
  • reżyseria: Paweł Aigner
  • Duża Scena Teatru Miejskiego w Gliwicach
  • dla widzów od lat 16+
  • PREMIERA: 10 kwietnia (sobota) godz. 19.00 
  • POZOSTAŁE TERMINY NA: www.teatr.gliwice.pl

Rezerwacje na spektakle przyjmuje Biuro Obsługi Widzów:

  • czynne od poniedziałku do piątku od godz. 9.00 do 15.00
  • Tel. 32 230 49 68 / bow@teatr.gliwice.pl

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.