Wiadomości z Gliwic

Pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

  • Dodano: 2022-02-16 07:00, aktualizacja: 2022-02-15 19:30

Aresztowania, internowania i deportacje mieszkańców Górnego Śląska w 1945 roku długo były tematem tabu. Pamięć ofiar uczczono przy tablicy przy kościele św. Jerzego w Łabędach.

Wywózki do pracy w ZSRR rozpoczęły się na przełomie lutego i marca 1945 roku. Dotknęły wielu rodzin mieszkających na Górnym Śląsku. Wśród deportowanych były osoby różnych narodowości. Ta tragedia rozgrywała się także w Gliwicach, które były jednym z pierwszych górnośląskich miast, do którego wkroczyła Armia Czerwona.

– Deportowani do ZSRR, przed ich zapakowaniem do bydlęcych wagonów, przebywali w obozie przejściowym NKWD dla ludności śląskiej i Niemców, który zorganizowany był na terenie Dużego Osiedla (Grosse Siedlung). Obejmował on obecne ulice: Wolności, Partyzantów, Wieniawskiego i Popiełuszki – przypomina Rada Dzielnicy Łabędy na swoim Facebooku.

W sobotę 12 lutego w Łabędach zorganizowano uroczystości poświęcone pamięci ofiar deportacji Ślązaków i Niemców na teren ZSRR, która miała miejsce w roku 1945. Była to 77. rocznica tych wydarzeń. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej zesłanych na Wschód, a następnie wzięli udział w mszy świętej w kościele pw. św. Jerzego.

Pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również