Wiadomości z Gliwic

Planujesz zmianę OC? Sprawdź, jak to zrobić!

  • Dodano: 2021-10-25 09:15

W ubezpieczeniach obowiązkowych najbardziej rozpoznawalnym i najczęściej stosowanym jest OC. Polisa odpowiedzialności cywilnej może obejmować wiele przedmiotów, jednak z reguły w Polsce dotyczy posiadanego pojazdu. OC tego rodzaju jest według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych obligatoryjne i każdy właściciel musi takie posiadać. W przeciwnym razie powinien liczyć się z ryzykiem nałożenia wysokich kar pieniężnych. Co jednak, gdy nabywamy nowy pojazd, mający już wcześniej wykupione ubezpieczenie, lub zamierzamy zmienić dotychczasową polisę OC? Okazuje się, że nie jesteśmy skazani na ofertę jednego ubezpieczyciela aż do momentu wygaśnięcia umowy ubezpieczenia.

Zmiana OC - czy warto?

Przed zmianą obowiązującego na dany pojazd OC powinniśmy jako klienci zastanowić się, czy faktycznie zależy nam na jego zmianie, a jeżeli tak, to jakie są tego przesłanki. Gdy wynika to z czystej ekonomicznej kalkulacji, decyzja jest jak najbardziej uzasadniona. Kiedy jednak takie postanowienie ma inne podłoże, rozsądnym byłoby zawsze przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw. Wiele osób wypowiada umowę OC, bo na przykład nabyło nowy pojazd, a preferują z przywiązania i pozytywnego doświadczenia innego ubezpieczyciela, którego oferta może być nawet mniej korzystna i droższa. Niemniej jednak, gospodarka nie opiera się na emocjach i sentymencie, toteż w wysokości polisy znaczenie ma każda zaoszczędzona złotówka. Możemy ją przecież wydać na inne, ważniejsze, bardziej przydatne rzeczy.  

Kiedy i na jakich warunkach zrezygnować z oferty ubezpieczenia OC?

Zmiana ubezpieczyciela OC najczęściej może odbyć się w dwóch sytuacjach. Pierwsza odnosi się do zmiany właściciela pojazdu. Nowy nabywca ma wówczas prawo do rezygnacji z dotychczasowej polisy, jest jednak zobowiązany wykupić ją w innej firmie ubezpieczeniowej. Samochód nie może być nawet jednego dnia bez OC! Zbędne także jest, aby posiadać podwójne ubezpieczenie OC. Nie daje ono bynajmniej dodatkowej ochrony. Wypowiedzenie OC w drugiej sytuacji jest nieco bardziej złożone. To od indywidualnej polityki ubezpieczyciela zależy, czy możemy zrezygnować z niego przed końcem okresu jego obowiązywania.

Na czym polega zmiana ubezpieczyciela OC?

Pierwszym krokiem w zmianie dotychczasowego ubezpieczyciela jest wypowiedzenie OC u obecnego. Z reguły chodzi o wypowiedzenie polisy całorocznej, inaczej może być w przypadku ratalnej formy ubezpieczenia. Najczęściej trzeba złożyć w tym celu stosowny wniosek. Duża część firm ubezpieczeniowych nie lubi ułatwiać życia osobom, którym zależy na rezygnacji z ich usług, toteż rzadko udostępniają gotowe szablony. Na pomoc przychodzą nam specjalne generatory wypowiedzeń, jak na przykład wypowiadamoc.pl, gdzie szybko i łatwo możemy pobrać formularz rezygnacyjny. Wniosek wypowiedzenia ubezpieczenia OC złożony w taki sposób jest prawnie skuteczny i towarzystwo ubezpieczeniowe musi go przyjąć oraz zatwierdzić.

Wypowiedzenie umowy OC i co dalej?

Aby skutecznie wypowiedzieć umowę OC, należy nie tylko złożyć odpowiedni wniosek, lecz również wyposażyć pojazd w nową polisę i potwierdzający to certyfikat. Niektórzy ubezpieczyciele proszą o informację, na rzecz czyich usług zrezygnowaliśmy z ich oferty. Zazwyczaj ma to charakter wyłącznie fakultatywny i marketingowy. Większość firm ubezpieczeniowych jest zrzeszona w Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, gdzie nieustannie wymieniają się informacjami i doświadczeniem w obsłudze klienta.

Gdy już nabędziemy nową polisę OC, możemy bez przeszkód jeździć naszym pojazdem. Chociaż prawnie nie jest już wymagane posiadanie przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy, warto mieć certyfikat w smartfonie lub w postaci wydrukowanej kopii. Znajdują się tam bowiem istotne informacje, którymi możemy się posiłkować np. w trakcie kolizji drogowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.