Wiadomości z Gliwic

PomagaMY. Gliwice solidarne z Politechniką Lwowską

  • Dodano: 2023-01-05 07:00, aktualizacja: 2023-01-04 21:23

Trzy agregaty prądotwórcze, śpiwory, ubrania i żywność są w drodze do Lwowa. Gliwice wspierają ukraińską uczelnię techniczną, której kadry po 1945 roku przyczyniły się do powstania Politechniki Śląskiej.

Duże serce dla Ukrainy

15 grudnia gliwiccy radni jednogłośnie zadecydowali o udzieleniu pomocy rzeczowej największej w zachodniej Ukrainie szkole wyższej – Politechnice Lwowskiej. Reakcja miasta to odpowiedź na apel o przekazanie generatorów prądu, które zasilą kotłownie uczelni. Z powodu przerw w dostawach energii w ogarniętym wojną kraju normalna praca uczelni jest niemożliwa. Brak ogrzewania zimą zagraża także najstarszym, zabytkowym budynkom uczelni, które czekają na decyzję o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Aby wesprzeć środowisko Politechniki Lwowskiej, pracownicy Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych przed Bożym Narodzeniem zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które razem z agregatami 3 stycznia pojechały do Lwowa. Wśród darów były przede wszystkim śpiwory, ubrania i żywność.

Podziękowania do prezydenta Gliwic Adama Neumanna przekazała prof. Natalija Czuchraj, zastępczyni rektora ds. edukacji i relacji międzynarodowych:

„W imieniu rektora prof. Jurija Bobały oraz całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska wyrażamy szczerą wdzięczność za Państwa pomoc! Teraz mamy możliwość dalszej pracy, nauki, życia w tym bardzo trudnym dla naszej Ojczyzny czasie. Wróg jest podstępny – odbiera terytoria i życie wojskowym i cywilom, by rozsiać panikę i rozpacz, chce zostawić wszystkich w chłodzie, bez wody i światła. Nasza wiara w sprawiedliwość, duch walki oraz Wasza pomoc i wsparcie nigdy mu na to nie pozwolą! Dzięki wielkiemu sercu wszystkich naszych przyjaciół zawsze będziemy mieć ciepło i światło, czując wsparcie Państwa każdego dnia w drodze do naszego całkowitego Zwycięstwa”.

Politechnika Śląska powstała na bazie kadry profesorskiej, która w 1945 roku była zmuszona emigrować ze Lwowa. Tradycje Politechniki Lwowskiej były jednym z najsilniejszym atutów powstałej w Gliwicach uczelni, wyróżniających ją na tle pozostałych polskich politechnik.

PomagaMY. Gliwice solidarne z Politechniką Lwowską / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również