Wiadomości z Gliwic

Powiat Gliwicki solidaryzuje się z Ukrainą

  • Dodano: 2022-03-02 06:30, aktualizacja: 2022-03-02 07:59

Waldemar Dombek, starosta gliwicki skierował kilka słów w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Słowo Waldemara Dombka, starosty gliwickiego w sprawie pomocy dla Ukrainy

Żyjemy w niespokojnych czasach. 24 lutego br. wojska rosyjskie rozpoczęły zbrojną agresję przeciwko Ukrainie. Wojna, która za wschodnią granicą Polski nasiliła się kilka dni temu, jest straszna i budzi grozę w nas wszystkich. Wszyscy odczuwamy lęk. Wojna bowiem zawsze niesie ze sobą śmierć, strach, zniszczenie i ludzkie tragedie. Mieszkańcy Ukrainy bronią swojej niepodległości, ale wielu z nich zmuszonych jest i będzie do opuszczenia swojego kraju. Z pewnością będą potrzebowali pomocy i schronienia. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień.

Władze Polski zapewniają, że obywatele Ukrainy mogą liczyć na pomoc Rzeczypospolitej Polskiej. Z taką też prośbą zwracam się do mieszkańców powiatu gliwickiego, aby - w miarę swoich możliwości - również pomagali obywatelom Ukrainy. Jesteśmy bowiem zobowiązani nieść pomoc ofiarom wojny, ponad wszelkimi podziałami, ponad poglądami politycznymi i uprzedzeniami. Pamiętajmy też o naszych rodakach, którzy mieszkają w Ukrainie. Im również potrzebne jest wsparcie!

Tym samym pragnę podziękować wszystkim, którzy już zaangażowali się w pomoc poprzez wpłaty środków finansowych, zbiórkę darów, potrzebnych artykułów higieniczno-sanitarnych oraz leków dla mieszkańców Ukrainy. Wdzięczny jestem Panu Rajmundowi Nierychle, prezesowi zarządu firmy Niekotrans-Nova Sp. z o.o. z Nieborowic, który organizuje transport darów na Ukrainę. Dziękuję Caritas Polska, włodarzom miast i gmin powiatu gliwickiego oraz wszystkim ludziom dobrej woli i wielkiego serca.

Nie wiemy, co jeszcze nas czeka, co czeka naszych ukraińskich sąsiadów. Łączymy się z Ukrainą w geście solidarności!

Pomoc dla Ukrainy

Włączamy się w pomoc rzeczową dla Ukrainy, organizowaną przez Caritas Diecezji Gliwickiej oraz Grupę Niekotrans-Nova Sp. z o. o. na poczet wsparcia naszych sąsiadów, doświadczających trudnej sytuacji wojennej w swojej ojczyźnie. Każdy mieszkaniec powiatu gliwickiego, który chciałby pomóc, może wesprzeć akcję poprzez przekazanie środków sanitarnych, higienicznych i medycznych.

Punkty zbiórki:

  1. Centrala Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 w godz. 8.00-14.00 od poniedziałku do piątku,
  2. Grupa Niekotrans-Nova Sp. z o.o. teren bazy samochodowej, ul. Główna 69 Nieborowice w godz. 7.00-21.00 (do środy, 2 marca br.).

Szczegółowe informacje można uzyskać w Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 pod nr tel. 32 230 78 70 lub 667 445 774 .

Zachęca się jednak do wsparcia finansowego akcji humanitarnych poprzez płaty na konta organizacji, które świadczą profesjonalną pomoc np. Caritas Polska itd. Logistycznie i organizacyjnie będzie to o wiele sprawniejsze.

Dlatego, wszystkie osoby, które chciałyby wesprzeć poszkodowanych na Ukrainie finansowo, mogą to zrobić np. za pośrednictwem wpłat na konto bankowe Caritas Diecezji Gliwickiej:

  • Nr konta: 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128 z dopiskiem "UKRAINA"

Z przekazanych środków pieniężnych zostaną zakupione potrzebne rzeczy. Szczegółowe informacje można uzyskać w Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 pod nr tel. 32 230 78 70 lub 667 445 774 .

APEL WOJEWODY ŚLĄSKIEGO: by nie organizować transportów darów na własną rękę, po to by nie blokować i nie utrudniać pracy na granicy polsko-ukraińskiej. Priorytetem jest pomoc osobom przekraczającym granicę, zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia i bezpiecznego pobytu. Przekazywanie darów musi odbywać się w sposób skoordynowany i zaplanowany.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.powiatgliwicki.pl w zakładce Powiat Gliwicki solidaryzuje się z Ukrainą.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również