Wiadomości z Gliwic

Prezydent Gliwic przyznał nagrody w dziedzinie kultury

  • Dodano: 2022-11-22 07:00, aktualizacja: 2022-11-21 19:21

Aleksandra Maj, Ewa Zajler-Płatek i Alicja Miruk-Mirska to laureatki nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2021 rok. Nagrody zostały przyznane już po raz 29.

Uroczysta gala odbyła się 19 listopada w nowoczesnym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach przy ul. Księcia Ziemowita 12.

– To wielka przyjemność móc dzisiaj – w imieniu prezydenta Gliwic Adama Neumanna, wręczyć nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Corocznie otrzymują je osoby wyjątkowe, uzdolnione artystycznie i mające szczególne osiągnięcia. Serdecznie gratuluję laureatkom, a przede wszystkim dziękuję za pracę na rzecz gliwickiej kultury, którą tworzycie i której jesteście ambasadorkami. Jestem, przekonana, że Wasza praca i osiągnięcia nadal będą  inspiracją nie tylko dla wielu młodych twórców, ale dla wszystkich odbiorców Waszej twórczości – powiedziała Ewa Weber, zastępczyni prezydenta miasta podczas gali. 

Dotychczas Prezydent Miasta Gliwice nagrodził już ponad 170 gliwickich twórców i animatorów.

Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury są przyznawane od 29 lat. To forma uznania za całokształt pracy artystycznej, znaczące osiągnięcia twórcze z poprzedniego roku oraz za istotne osiągnięcia w zakresie organizowania i upowszechniania kultury. Nagrody przyznawane są w kategoriach: twórczość artystyczna, upowszechnianie kultury, ochrona kultury i – od tego roku – młodzi twórcy. To nagroda dla osób, które w dniu składania wniosku nie ukończyły 30 roku życia.  
29 galę wręczenia nagród w dziedzinie kultury uświetnił koncert fortepianowy Aleksandry Świgut, który odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu All’Improvviso.

Nagrodzeni w dziedzinie kultury

W tym roku Nagrodą w Dziedzinie Kultury za 2021 r. zostały uhonorowane wyjątkowe gliwiczanki, którym zawdzięczamy wiele ciekawych inicjatyw i kulturalnych wrażeń:

Nagrodę za osiągnięcia w 2021 r. w kategorii "Twórczość artystyczna" otrzymała aktorka Aleksandra Maj, absolwentka Studia Aktorskiego ART-PLAY Doroty Pomykały w Katowicach (1994-1996) oraz Szkoły Aktorskiej i Telewizyjnej SPOT w Krakowie (1996-1998). Egzamin Eksternistyczny dla Aktorów Dramatu Aleksandra Maj zdała w ZASP Warszawie w 2001 roku. W swoim dorobku ma występy w kilkunastu spektaklach Teatru Miejskiego w Gliwicach, do którego przywiodła ją ścieżka zawodowa prowadząca między innymi przez deski teatralne w Białymstoku, Wałbrzychu czy Legnicy. Na swoim koncie ma również role w Teatrze Telewizji, filmach i serialach. W 2022 r. otrzymała Złotą Maskę 2021 w kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych”, za kreację Solange w „Pokojówkach” Jeana Geneta w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” Joanny Oparek w reżyserii autorki (w Teatrze Miejskim w Gliwicach). Teatralna „Złota Maska” to nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej przyznawana przez przedstawicieli mediów województwa śląskiego. W 2021 r. była też nominowana do Złotych Masek 2020 za rolę nauczycielki w spektaklu internetowym „Białoruś obrażona” Andrieia Kureichika w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego. Ponadto została wyróżniona za rolę matki w spektaklu „Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach” na 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2002 r. została odznaczona przez Ministra Kultury jako Zasłużony Działacz Kultury. Aktorka ma na koncie także inne wyróżnienia i nagrody.

Nagrodę za całokształt działalności w kategorii "Twórczość artystyczna" otrzymała artystka, plastyczka Ewa Zajler-Płatek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom na Wydziale Malarstwa i aneks do dyplomu z Tkaniny Artystycznej). Zajmuje się malarstwem (ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa abstrakcyjnego), rysunkiem i tkaniną artystyczną. Jej dorobek artystyczny to kilkanaście wystaw indywidualnych (Kraków, Opole, Katowice, Gliwice) oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Z zawodu jest dyplomowaną nauczycielką, pracuje w Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach i w Zabrzu. Prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku i tradycyjnych technik malarskich i pozłotniczych oraz zajęcia socjoterapeutyczne w zakresie kultury i plastyki.

Nagrodę w kategorii "Młodzi twórcy" za osiągnięcia w działalności twórczej otrzymała skrzypaczka i kameralistka Alicja Miruk-Mirska, absolwentka PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (dyplomy z wyróżnieniem na studiach licencjackich i magisterskich), w klasach skrzypiec i kameralistyki. Obecnie kontynuuje edukację na mistrzowskich studiach podyplomowych w Accademii Walter Stuaffer we włoskiej Cremonie. Jest laureatką czołowych nagród w międzynarodowych konkursach skrzypcowych oraz konkursach kameralnych (m.in. w 2019 r. zdobyła III nagrodę w kategorii solowej i II w kameralnej z nagrodą specjalną w międzynarodowym konkursie „Antonio Salieri” w Legnago, w 2017 r. I miejsce w kategorii solowej oraz w kategorii kameralnej na Festiwalu w Filadelfii, w 2016 r. tytuł finalisty w Międzynarodowym konkursie „Luigi Nono” w Turynie i dwie pierwsze nagrody w konkursie w Legnago). Współtworzy dwa zespoły: PolMon Duo oraz Al Pari Quartet. Za swoje osiągniecia została uhonorowana m.in. nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców oraz statuetką „Studencki Nobel” w kategorii Sztuka. Jest także stypendystką wielu krajowych i zagranicznych fundacji, solistką Filharmonii Częstochowskiej. Ponadto współpracuje z czołowymi zespołami orkiestrowymi w Polsce i za granicą. W swoim dorobku ma także płyty (ostatnia wydana została w 2021 r. z Al Pari Quartet oraz Kamilem Janasem). Oprócz działalności artystycznej – kameralnej, orkiestrowej, solowej – prowadzi działalność pedagogiczną – jest nauczycielem klasy skrzypiec w PSM w Gliwicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również