Wiadomości z Gliwic

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - jaką wybrać?

  • Dodano: 2023-10-02 10:15, aktualizacja: 2023-10-05 08:24

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie, które z każdym rokiem jest wykorzystywane na coraz większą skalę. Nic w tym dziwnego, ponieważ spore grono inwestorów decyduje się na budowę nieruchomości na terenach wiejskich czy podmiejskich. W tego typu lokalizacji z kolei nie ma możliwości podłączenia się do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Na jaką więc oczyszczalnię się zdecydować, aby później tego nie żałować? Temat jest złożony i do każdego przypadku powinno podchodzić się indywidualnie, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty, w tym warunki terenowe, możliwości finansowe inwestora i wiele innych. Istnieje jednak kilka zasad, których warto się trzymać, aby zminimalizować ryzyko błędnej decyzji. O czym mowa i co należy wiedzieć o przydomowych oczyszczalniach ścieków? Wyjaśniamy!

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - rodzaje i charakterystyka

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są instalacjami przepływowymi, które składają się z systemu rur oraz zbiornika podzielonego na komory. To właśnie w tych ostatnich dochodzi do usuwania nieczystości przez specjalne, pożyteczne bakterie oraz mikroorganizmy. Dzięki temu przydomowe oczyszczalnie są uznawane za bardzo ekologiczne, ekonomiczne oraz bezawaryjne i bezobsługowe (poza koniecznością usuwania raz, dwa razy w roku resztek osadowych). Wyróżniamy kilka typów oczyszczalni, w tym najprostsze oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, następnie bardziej zaawansowane oczyszczalnie gruntowo-roślinne, z filtrem piaskowym lub osadem czynnym, aż po najnowocześniejsze ze złożem biologicznym.

Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni?

Każdy z rodzajów ma swoje mocne oraz słabsze strony, a przy podejmowaniu decyzji trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest wielkość działki, a dokładniej to, na jakiej powierzchni możemy wybudować oczyszczalnię. Na większym terenie sprawdzi się każdy typ, w tym oczyszczalnie drenażowe, ale już na niewielkiej powierzchni trzeba ograniczyć się często np. do oczyszczalni biologicznej. Kolejną kwestią jest minimalna wydajność instalacji, którą obliczamy na podstawie dobowego zużycia wody przez wszystkich domowników, zachowując bezpieczną rezerwę. Nie bez znaczenia jest też koszt inwestycji, który w przypadku oczyszczalni z drenażem może wynieść kilka tysięcy, ale jeśli chodzi o oczyszczalnie biologiczne wydatek to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Budowa przydomowej oczyszczalni - co trzeba wiedzieć?

Przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków warto zasięgnąć porady specjalistów, którzy posiadają doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Dotyczy to zarówno wyboru, jak i przygotowania samego projektu i wreszcie montażu całej instalacji. W przypadku oczyszczalni, które są w stanie obsłużyć niewielkie gospodarstwo domowe, nie jest wymagane pozwolenie budowlane, lecz jedynie zgłoszenie takiej inwestycji we właściwym starostwie na minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac. Budowa oczyszczalni wymaga nakładów finansowych i podjęcia kilku ważnych decyzji, ale jest to z pewnością długoterminowa inwestycja, która szybko się zwróci i to z nawiązką.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.