Wiadomości z Gliwic

Restrukturyzacja firmy – pewne i efektywne działanie

  • Dodano: 2024-12-04 17:00

Postępowanie restrukturyzacyjne jest jedną z możliwości stojących przed przedsiębiorcą zmagającym się z problemami finansowymi. Co istotne, przeprowadzone w sposób skuteczny, diametralnie poprawi sytuację, chroniąc przed upadłością i zarazem pomagając zreorganizować struktury tego wymagające. Zanim jednak przejdziemy do działania, warto odpowiednio się przygotować.

  1. Restrukturyzacja firmy – podstawowe informacje.
  2. Kiedy należy rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne?
  3. Restrukturyzacja przedsiębiorstwa – zalety.

Restrukturyzacja Gliwice ma jeden cel: sprawić, aby dane przedsiębiorstwo odzyskało płynność finansową. Całość odbyć się może na kilka sposobów i dotyczyć różnych struktur i zakresów działalności firmy. Należy przy tym pamiętać, że postępowanie restrukturyzacyjne to złożony proces, w którym bez najmniejszych wątpliwości będzie nam potrzebna pomoc renomowanych specjalistów: radców prawnych i licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych. Jakie efekty to przyniesie?

Restrukturyzacja firmy – podstawowe informacje

Przedsiębiorstwo zmagające się z licznymi problemami finansowymi staje przed niezwykle ważnym wyborem. Jest to moment, w którym może podjąć walkę o wyprowadzenie firmy z kłopotliwej sytuacji lub ostatecznie ogłosić upadłość. Ta ostatnia opcja nie należy do najprzyjemniejszych, zwłaszcza jeśli rozwojowi przedsiębiorstwa poświęciliśmy wiele czasu i energii.

Alternatywą są optymalizacja kosztów, finansowanie zewnętrzne, ale też restrukturyzacja firmy, które niejednokrotnie okazuje się rozwiązaniem obiektywnie najlepszym. Całe postępowanie umożliwia dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielem i ochronę przed egzekucjami komorniczymi. Oczywiście podczas restrukturyzacji może dojść także do zreorganizowania statusu prawnego, wewnętrznych i zewnętrznych struktur firmy oraz własności. Wszystko to w celu zabezpieczenia marki na przyszłość.

Kiedy należy rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne?

Prawo restrukturyzacyjne jest szeroką dziedziną, dzięki której niejedna firma poradziła sobie z wydawałoby się krytyczną sytuacją finansową. Jednak by dołączyć do tego grona, nie powinniśmy całości odwlekać w czasie. Jeśli zobowiązania nagromadzą się w sposób nadmierny, a wierzyciele przestają być skłonni do współpracy, jedyną opcją może zostać ogłoszenie upadłości...

Dlatego restrukturyzację firmy warto rozpocząć w momencie, kiedy odnotowujemy coraz częstsze trudności z terminową spłatą zobowiązań, a prognozy na następne miesiące działalności nie zwiastują poprawy czy wręcz zapowiadają jeszcze gorszą sytuację. Wyraźnym sygnałem do zmian są też upominający się wierzyciele.

Po postępowaniu firma z dużo większym spokojem może się skupić między innymi na spłacie (na podstawie planu restrukturyzacyjnego).

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa – zalety

Restrukturyzację firmy dzieli się na cztery odmienne rodzaje. Są to: postępowanie sanacyjne, postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe i postępowanie układowe. Na który typ się zdecydujemy, wpływ ma indywidualna sytuacja i wnikliwa analiza przeprowadzona wraz z profesjonalnym doradcą.

Niemniej całość przyniesie firmie daleko idące korzyści. To przede wszystkim możliwość zawarcia układu z wierzycielami (satysfakcjonującego dla obu stron), budowanie na nowo renomy marki (każdy, kto stawia czoło problemom, zasługuje na szacunek), zmiany strukturalne w firmie, karencja przy spłacie, potencjalne umorzenie należności ubocznych (to np. odsetki) i uniknięcie upadłości.

Biorąc to pod uwagę, trudno znaleźć argumenty świadczące przeciwko restrukturyzacji, zwłaszcza jeśli przeprowadzimy ją przy pomocy najlepszych specjalistów w Gliwicach.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.