Wiadomości z Gliwic

Ruszyła rozbudowa Hospicjum!

  • Dodano: 2018-09-20 08:15, aktualizacja: 2018-09-21 08:39

Łopaty wbite, kamień wmurowany – ruszyła rozbudowa Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Inwestycja będzie kosztować około 9 mln zł. Część środków udało się już pozyskać, m.in. dzięki wsparciu miasta.

To wyjątkowa chwila – mówił podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego dr Artur Pakosz, prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum” w Gliwicach.

Dziś formalnie rozpoczęliśmy rozbudowę hospicjum – miejsca, w którym jest życie i wsparcie. Chcemy, aby nasi podopieczni czuli się godnie aż do swoich ostatnich dni. Dlatego rozbudowujemy placówkę. Stworzymy dzięki temu lepsze miejsce opieki nad chorymi, ale poprawimy również warunki pracy personelu – podkreślał.

Wmurowanie kamienia przypieczętowało rozbudowę palcówki o trzeci budynek, który połączy dwa już istniejące. Na powierzchni  łącznie około 1800 m2 znajdą się m.in. sale chorych, gabinety zabiegowe i lekarskie, pokój pielęgniarek, kaplica, kuchnia, magazyny, zaplecza socjalne, dział farmacji oraz serwerownia. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb chorych i będzie lepiej  spełniał wymogi stawiane stacjonarnym ośrodkom opieki paliatywnej. Stacjonarny Ośrodek Opieki Paliatywnej zostanie przeniesiony na drugie piętro i w całości będzie usytuowany na jednym poziomie. Warunki będą komfortowe, chorzy będą przebywać na jednym piętrze, bez konieczności przemieszczania się między piętrami. To ułatwi codzienne życie pacjentów i pracę personelu hospicjum. W ramach ośrodka powstaną również sale rehabilitacji i terapii zajęciowej, aby podopieczni jak najdłużej mogli zachować sprawność. Będą mieli do dyspozycji pokoje 1- i 2-osobowe. Będzie też więcej łóżek dla chorych – 30, nie jak dotychczas 24. Powstanie sala dydaktyczna dla studentów oraz szatnie i pokoje socjalne dla wolontariuszy. Cały obiekt będzie klimatyzowany.

Miasto wspiera

Dotychczas miasto wsparło gliwickie hospicjum milionem złotych. Ostatnia dotacja – w wysokości 300 tysięcy złotych – umożliwiła rozpoczęcie pierwszego etapu realizacji inwestycji wartej ponad 9 mln zł.

Miasto od lat z powodzeniem wspiera gliwickie hospicjum i współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. W ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyliśmy ponad milion złotych, by wesprzeć palcówkę. Dzięki miejskim dotacjom zakupiono m.in. samochody czy specjalistyczny sprzęt, a także zmodernizowano oddział medycyny paliatywnej. Zamierzamy nadal wspierać tę ważną nie tylko dla miasta, ale i całego regionu placówkę. To miejsce, gdzie jest życie, jest uśmiech i poszanowanie godności człowieka – mówił obecny na uroczystym wmurowaniu kamienia Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.

Pomóc może każdy

W niedzielę 30 września o godz. 17.00 dla gliwickiego hospicjum w kościele pw. św. Bartłomieja wystąpi gospelowy zespół Trzecia Godzina Dnia. Wstęp na wydarzenie będzie wolny, a w trakcie zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz rozbudowy Hospicjum Miłosierdzia Bożego.

Potrzebni wolontariusze

Jak co roku hospicjum zachęca do udziału w kweście 1-listopadowej. Potrzeba ponad tysiąc wolontariuszy, którzy będą kwestować na cmentarzach od 1 do 4 listopada. Cel jest jeden niezmienny – rozbudowa hospicjum, której efektem będzie zdecydowana poprawa jakości życia pacjentów. Zapisy dla osób indywidualnych są prowadzone na stronie www.wolontariat.hospicjum.gliwice.pl, a dla szkół i organizacji pod adresem e-mail admin@hospicjum.gliwice.pl. Szczegółowe informacje można uzyskać  w godzinach od 8.00 do 19.00 pod numerem telefonu 608-020-379. (mf)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.