Wiadomości z Gliwic

Ruszyła Wyszukiwarka EkoDotacji

  • Dodano: 2021-08-03 10:15

Ponad 100 programów finansowego wsparcia ekologicznych inwestycji – w tym oferty dofinansowania do instalacji odnawialnych źródeł energii w Gliwicach i dotacji do zmian sposobu ogrzewania w gliwickich domach i mieszkaniach – znajdziemy w nowej Wyszukiwarce EkoDotacji uruchomionej przez Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu przy Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym.

Wyszukiwarka działa pod adresem ekodotacje.ios.edu.pl. Zbiera informacje o wszelkich dostępnych, ogólnokrajowych i lokalnych, programach oferujących dotacje, preferencyjne pożyczki i wsparcie techniczne na działania ekologiczne, które ograniczają negatywny wpływ człowieka na klimat i środowisko oraz pomagają w adaptacji do zmiany klimatu. Są to programy oferowane zarówno przez instytucje publiczne (np. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, ministerstwa), jednostki samorządu terytorialnego, jak i przez firmy.

Schemat działania Wyszukiwarki EkoDotacji jest relatywnie prosty

Zaledwie trzy kliknięcia myszką wystarczą, by dowiedzieć się, o jakie rodzaje wsparcia dla danej inwestycji można się obecnie starać. Inwestor musi najpierw wybrać grupę, do jakiej należy – ma do wyboru biznes, różnego rodzaju instytucje, gospodarstwa domowe, organizacje, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, rolników i hodowców. Następnie określa typ inwestycji, np. inwestycje w budynkach (tu znajdzie wszystkie dotacje do odnawialnych źródeł energii i termomodernizacji), wspierające gospodarkę wodną, badania czy edukację. Ostatnim krokiem jest wybór województwa, w którym inwestycja będzie prowadzona (albo w którym składający wniosek ma siedzibę). Efekt to lista programów odpowiadających wyborom inwestora. Po kliknięciu w dany program trafimy do zakładki zawierającej informacje o nim oraz link do strony operatora tego programu.

Wyszukiwarka EkoDotacji ma być aktualizowana na bieżąco.  Za jej pośrednictwem operatorzy programów sami mogą również przesyłać KOZK swoje oferty. Korzystanie z Wyszukiwarki oraz umieszczanie w niej ofert jest bezpłatne.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.