Wiadomości z Gliwic

Ruszyły prace na skwerze nad DTŚ

  • Dodano: 2021-06-16 06:30, aktualizacja: 2021-06-15 12:09

Wykonawca modernizacji skweru nad DTŚ, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA, rozpoczął porządkowanie terenu.

Prace zasadnicze ruszą lada moment

Na czas trwania robót teren będzie ogrodzony, ale możliwe będzie przejście od ul. Berbeckiego do Dubois. Prace powinny zakończyć się w trzecim kwartale.

Usuwane wczoraj kosze i ławki zostaną przekazane do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który zagospodaruje je m.in. na miejskich skwerach. Następnie usunięte zostaną trawniki z podglebiem, a ich miejsce zastąpi specjalna mieszanka różnych rodzajów podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin.

Mimo, że wykonawca – dla zapewnienia bezpieczeństwa – wygrodzi plac budowy, zachowana zostanie komunikacja pieszych między ul. Berbeckiego a Dubois.

– Docelowo, skwer nad DTŚ zdobić będzie 60, 6 tys. różnych gatunków: drzew, krzewów, byliny, roślin cebulowych i pnączy, dla których powstanie specjalny system nawadniający. Pierwsze nasadzenia przeprowadzone zostaną jesienią. Nowa aranżacja skweru została pomyślana w taki sposób, aby stała się przestrzenią do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. Na jego terenie ustawiona zostanie także instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego wraz z tablicami zawierającymi informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Bez zmian pozostanie układ alejek

Pomiędzy nimi pojawią się różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer przez cały rok. W kilku miejscach staną pergole, pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do bezpiecznego stojaka. Przestrzeń upiększy też łąka. Inwestycja będzie kosztować niemal 3,9 mln zł. Koncepcję zagospodarowania skweru przygotowała gliwicka Pracownia 44STO.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.