Wiadomości z Gliwic

SOD na Siemińskiego. Sprawdź nowe zasady ruchu

 • Dodano: 2023-08-01 11:45

Ulica Siemińskiego zostanie od 1 sierpnia włączona do gliwickiej Strefy Ograniczonej Dostępności. Choć już teraz droga jest zamknięta dla większości samochodów, wprowadzane rozwiązanie pozwoli uporządkować i ujednolicić zasady wjazdu zgodnie z przyjętymi w mieście wytycznymi dla SOD. Równocześnie umożliwi karanie kierowców łamiących przepisy, nieposiadających uprawnień do wjazdu. W efekcie liczba aut zostanie mocno ograniczona, głównie do posiadaczy specjalnych identyfikatorów. Będzie to sprzyjać spokojnym spacerom na części ulicy, której nadano charakter „miejskiego podwórca”.

Zredukowana możliwość wjazdu 

Na ulicę Siemińskiego już teraz wjechać może teoretycznie niewielu kierowców, jednak na podstawie obecnych uregulowań niektórzy robią to mimo zakazu i przekonują, że jadą do jednej z posesji. Według nowego rozwiązania możliwość wjazdu na część ulicy objętej Strefą Ograniczonej Dostępności (SOD) zostanie zredukowana. Od 1 sierpnia dopuszczony zostanie wjazd jedynie dla posiadaczy identyfikatora S lub bardzo wąskiej grupy samochodów uprawnionych. Umożliwi to skuteczniejsze ograniczenie ruchu samochodowego na zamkniętej części drogi. Kierowcy łamiący przepisy będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

Obszar zakazu wjazdu 

Strefa Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego z zakazem wjazdu obejmie odcinek od skrzyżowania z ulicą Jasnogórską do posesji nr 21 (mniej więcej na wysokości sądu). Uspokojenie ruchu aut na ulicy Siemińskiego jest szczególnie ważne, bo przyciąga ona wielu spacerowiczów i rowerzystów. Bezpośrednio sąsiaduje z gliwicką Starówką (której część objęto Strefą Ograniczonej Dostępności), i jest jednym z bardziej charakterystycznych traktów w Gliwicach, z interesującą architekturą i lokalami gastronomicznymi. 

Wygospodarowanie ulicy dla mieszkańców 

Kilka lat temu miasto zaczęło nadawać jej charakter „miejskiego podwórca”. Przy chodnikach ustawione zostały podesty z siedziskami i donice z zielenią – powstały ministrefy wypoczynku i zarazem dodatkowe przestrzenie dla gości odwiedzających kawiarenki czy restauracje, wprowadzono też strefę zamieszkania z maksymalną prędkością dla uprawnionych do wjazdu samochodów do 20 km/h i możliwością swobodnego poruszania się spacerowiczów. Samochodów bywa tu jednak wciąż zbyt dużo, a wprowadzenie na części ulicy Siemińskiego Strefy Ograniczonej Dostępności ma sprawić, że będzie tam spokojniej i bezpieczniej dla pieszych. 

Regulacje dotyczące wjazdu do strefy SOD

Zasady wjazdu na drogę oraz parkowania zostaną dostosowane do czytelnego, miejskiego systemu. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, odpowiednie znaki zakazu zostaną ustawione przy skrzyżowaniu ul. Siemińskiego z ul. Jasnogórską oraz za zjazdem do sądu. Bez zezwolenia będzie można dojechać do sądu oraz do parkingu po drugiej stronie ulicy, jednak wyłącznie od ul. Górnych Wałów, a nie od ul. Jasnogórskiej.

Dla mieszkańców ulicy Siemińskiego i przedsiębiorców przewidziano identyfikator typu S uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności. Przez ulicę Siemińskiego nadal kursować będzie autobus linii A4.
Identyfikator typu S, uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego, umożliwi mieszkańcom i przedsiębiorcom dojazd do miejsc postojowych znajdujących się w Strefie Ograniczonej Dostępności poza drogą publiczną (wewnętrzne podwórka, dziedzińce itp.).
Na jego podstawie będzie można też zatrzymać się w wyznaczonych miejscach w ciągu ulicy Siemińskiego do 15 minut (posiadanie identyfikatorów nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania). Dla jednego lokalu mieszkalnego można uzyskać maksymalnie dwa identyfikatory, a dla lokalu użytkowego – jeden (w regulaminie przewidziano w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej reguły). 

Dostawcy towaru będą mogli wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności bez identyfikatora i zatrzymać się na 15 minut w godzinach od 6.00 do 12.00. W innej sytuacji będą musieli posiadać identyfikator, który umożliwia 15-minutowy postój także w innych godzinach. Znaki zakazu nie będą obowiązywać m.in. służb miejskich, taksówek, pojazdów przewożących osoby niepełnosprawne. 

W identyfikator S muszą być zaopatrzone także zatrzymujące się na krótki postój pojazdy odpowiadające za transport przesyłek kurierskich, przeprowadzki, dostawę sprzętu i wyposażenia mieszkań oraz lokali użytkowych, remont i utrzymanie infrastruktury, prowadzenie transmisji radiowej lub telewizyjnej. 

Kto będzie mógł wjechać do Strefy Ograniczonej Dostępności na ul. Siemińskiego?

 • samochody mieszkańców, właścicieli lokali mieszkalnych, użytkowników lokali użytkowych oznaczone
 • identyfikatorem S podczas dojazdu do parkingu poza drogą, np. w podwórku,
 • pojazdy oznaczone identyfikatorem S na postój w wyznaczonych miejscach do 15 minut,
 • pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne, 
 • rowery, urządzenia transportu osobistego, hulajnogi elektryczne, motorowery elektryczne,
 • służby miejskie,
 • firmy ochroniarskie w czasie pełnienia obowiązków, 
 • pojazdy Taxi,
 • dostawcy w godzinach 6.00 – 12.00 do 15 minut, 
 • inne pojazdy wymienione na tabliczce pod znakiem B-1. 

Identyfikator S zezwala na wjazd wyłącznie na ulicę Siemińskiego. Nie pozwala natomiast na wjazd na pozostałe ulice objęte Strefą Ograniczonej Dostępności na Starówce. Podobnie identyfikatory obowiązujące na Starówce nie obejmują ulicy Siemińskiego.

Jak uzyskać identyfikator?

Identyfikatory S pozwalające na wjazd aut do Strefy Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego będzie można odebrać w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Płowieckiej 31 po złożeniu odpowiedniego wniosku. 
Zasady wydawania i użytkowania identyfikatorów uprawniających do wjazdu pojazdów do Strefy Ograniczonej Dostępności określa regulamin zawarty w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice (nr PM 8083/2023 z 12 lipca 2023 r.). 

Wnioski o wydanie identyfikatora będzie można składać od 17 lipca w siedzibie ZDM (ul. Płowiecka 31) lub w Biurze Podawczym w Urzędzie Miejskim w Gliwicach (ul. Zwycięstwa 21).

 Zmiany w Strefie Ograniczonej Dostępności na Starówce od 1 sierpnia:

 • dopuszczony wjazd Taxi, 
 • wydłużony czas na dostawy i 15-minutowy postój od 6.00 do 12.00.
fot. G. Ożga/UM Gliwice


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również