Wiadomości z Gliwic

Solar Rejs 2021 - 40 uczestników! 700 km, 4 tygodnie!

  • Dodano: 2021-06-14 06:30, aktualizacja: 2021-06-13 14:23

Gliwice dadzą początek niezwykłej przygodzie – w lipcu z gliwickiej Mariny do Szczecina wypłynie Wrzaskun z nietuzinkową załogą.

W rejsie wezmą udział podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej "Tęcza" przy Fundacji "Różyczka" oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Gliwic.

Turystyka śródlądowa staje się coraz bardziej popularna

Na początku maja z gliwickiej Mariny wypłynęła ECO-mobilna jednostka badawcza, czas na kolejne wyzwania. Na początku lipca, tą samą drogą wodną podąży 40-osobowa załoga Rejsu Solarnego, która z Gliwic do Szczecina popłynie jachtem DZ-850 z napędem elektrycznym zasilanym słońcem i silnikiem zasilanym bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na jachcie. Celem wyprawy są Dni Morza 2021, które odbędą się w Szczecinie. Solar Rejs 2021 potrwa cztery tygodnie i będzie podzielony na cztery etapy. W pierwszym popłyną żeglarze ŚYC, w kolejnych osoby niepełnosprawne – podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji "Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Do pokonania mają 700 km!

– Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje nocne w portach i przystaniach na szklaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu, który działa przy Politechnice Śląskiej i jest organizatorem rejsu i świętuje w tym roku 64-lecie działalności.

W ostatnich latach Śląski Yacht Club zrealizował wiele rejsów morskich oraz kilka projektów społecznych, w tym rejsy śródlądowe Nasza Droga Odra 2016 pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, Odra dla Zuchwałych 2017 oraz rejs dookoła przylądka Horn, w którym uczestniczyli niewidomi żeglarze.

Tym razem każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik rejsu – załoga Solar Rejsu 2021 deklaruje codzienne relacje w mediach społecznościowych. To nie wszystko – jak zapowiadają organizatorzy wyprawy, z zebranych materiałów powstanie film dokumentalny oraz specjalny album książkowy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.