Wiadomości z Gliwic

Solar Rejs 2021 - 40 uczestników! 700 km, 4 tygodnie!

  • Dodano: 2021-06-14 06:30, aktualizacja: 2021-06-13 14:23

Gliwice dadzą początek niezwykłej przygodzie – w lipcu z gliwickiej Mariny do Szczecina wypłynie Wrzaskun z nietuzinkową załogą.

W rejsie wezmą udział podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej "Tęcza" przy Fundacji "Różyczka" oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Nad wydarzeniem patronat honorowy objął Prezydent Gliwic.

Turystyka śródlądowa staje się coraz bardziej popularna

Na początku maja z gliwickiej Mariny wypłynęła ECO-mobilna jednostka badawcza, czas na kolejne wyzwania. Na początku lipca, tą samą drogą wodną podąży 40-osobowa załoga Rejsu Solarnego, która z Gliwic do Szczecina popłynie jachtem DZ-850 z napędem elektrycznym zasilanym słońcem i silnikiem zasilanym bateriami ładowanymi z ogniw fotowoltaicznych zamontowanych na jachcie. Celem wyprawy są Dni Morza 2021, które odbędą się w Szczecinie. Solar Rejs 2021 potrwa cztery tygodnie i będzie podzielony na cztery etapy. W pierwszym popłyną żeglarze ŚYC, w kolejnych osoby niepełnosprawne – podopieczni placówki Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przy Fundacji "Różyczka” oraz młodzież niewidoma i słabowidząca ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chorzowie. Do pokonania mają 700 km!

– Chcemy w ten sposób zintegrować osoby niepełnosprawne ze środowiskiem i kulturą żeglarską. Podczas rejsu zaplanowano postoje nocne w portach i przystaniach na szklaku wodnym, w trakcie których organizowane będą m.in. koncerty, wykłady oraz spotkania z osobami niepełnosprawnymi i żeglarzami. Rejs to również dobry sposób wspierania idei otwarcia się Polski na sieć dróg wodnych Europy. Dodatkowym elementem jest promocja niekonwencjonalnego sposobu żeglugi o napędzie elektrycznym – mówi Grzegorz Kuźniak, komandor Śląskiego Yacht Clubu, który działa przy Politechnice Śląskiej i jest organizatorem rejsu i świętuje w tym roku 64-lecie działalności.

W ostatnich latach Śląski Yacht Club zrealizował wiele rejsów morskich oraz kilka projektów społecznych, w tym rejsy śródlądowe Nasza Droga Odra 2016 pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, Odra dla Zuchwałych 2017 oraz rejs dookoła przylądka Horn, w którym uczestniczyli niewidomi żeglarze.

Tym razem każdy będzie mógł poczuć się jak uczestnik rejsu – załoga Solar Rejsu 2021 deklaruje codzienne relacje w mediach społecznościowych. To nie wszystko – jak zapowiadają organizatorzy wyprawy, z zebranych materiałów powstanie film dokumentalny oraz specjalny album książkowy.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.