Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyzwala w naszym organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał.
Stymuluje komórki odpornościowe tak, aby chroniły przed zachorowaniem i możliwym ciężkim przebiegiem COVID-19. By jej efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni – i solidarni. Przestrzeganie kolejności szczepień według wyznaczonych grup ma tu niebagatelne znaczenie!
– Zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 wśród personelu medycznego naszej placówki jest duże. Biorąc udział w programie szczepień, chronimy siebie, swoich bliskich, osoby w naszym otoczeniu i – co bardzo ważne – naszych pacjentów – mówi dr Anna Dołaszyńska-Żółkiewska ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Pierwsze dawki (tzw. etap zerowy szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie
To pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków.
Dostępność terminów szczepień przeciw COVID19 jest uzależniona od dostaw kolejnych dawek szczepionki do Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Placówka pełni funkcję szpitala węzłowego stanowiącego miejsce zaszczepienia pracowników podmiotu oraz personelu innych jednostek sektora ochrony zdrowia m.in. szpitali, przychodni, aptek oraz pracowników administracyjno-technicznych tych jednostek.
Ile czasu powinno upłynąć pomiędzy dawkami szczepionki?
- czas minimalny to 21 dni,
- jeśli pacjent nie uzyskał kwalifikacji w trakcie planowanego drugiego terminu szczepienia, należy przyjąć drugą dawkę możliwie jak najszybciej.
Jak się rejestrować na szczepienia?
- dla grupy 0 pierwszym krokiem jest rejestracja online pod adresem: https://szpital4.gliwice.pl/szczepienie-covid-instytucje.
- po dostawie szczepionek do szpitala, zarejestrowani otrzymają wiadomość SMS w momencie udostępnienia terminów szczepień do rejestracji pod adresem: https://szczepienia.szpital.gliwice.pl/,
- należy się zarejestrować na DWA terminy naraz (1 dawka + 2 dawka), zalecana jest rejestracja w jednym punkcie szczepień, czyli np. Kościuszki 29 (1 dawka) + Kościuszki 29 (2 dawka),
- nie ma możliwości dokończenia szczepienia w innym podmiocie/mieście z uwagi na otwarcie przez dany podmiot e-skierowania,
- odległość pomiędzy terminami powinny wynosić minimum 21 dni.
Jak wygląda szczepienie i jak się do niego przygotować?
- do szczepienia należy zgłosić się punktualnie,
- należy wydrukować kwestionariusz, wypełnić go w dniu szczepienia i zabrać ze sobą, jeśli jest to niemożliwe, należy przyjść 10 minut wcześniej i wypełnić kwestionariusz w poczekalni,
- po kwalifikacji lekarskiej podawana jest szczepionka,
- po zaszczepieniu należy pozostać w poczekalni przez 15-30 minut ze względu na ryzyko wstrząsu anafilaktycznego (w punktach szczepień są zestawy antywstrząsowe),
- informacje o zaszczepieniu będą dostępne w internetowym koncie pacjenta.
Gdzie znajdują się punkty szczepień?
- na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Kościuszki 29,
Po wjeździe od strony ul. Sobieskiego punkt szczepień znajduje się w drugim budynku po lewej stronie około 40 metrów od szlabanu,
Wjazd na teren szpitala dla osób szczepionych jest bezpłatny.
- na terenie Szpitala Miejskiego nr 4 przy ul. Zygmunta Starego 20
Punkt szczepień znajduje się w głównym budynku szpitala (część administracyjna z siedzibą zarządu), wejście od ulicy Kościuszki, na parterze.
Wjazd na teren szpitala dla osób szczepionych jest bezpłatny.
Szczegółowe i aktualne informacje na temat szczepień można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 pod numer 989. Połączenie z infolinią Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest bezpłatne.