Wiadomości z Gliwic

Szkolenia online – warto czy nie warto?

  • Dodano: 2022-02-11 14:00, aktualizacja: 2022-02-14 14:30

Uczenie się przez Internet oraz zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności, zarówno tych przydatnych w życiu osobistym, jak i zawodowym, zdobywa coraz większą popularność. Warto poznać wady i zalety szkoleń online, a także dowiedzieć się jak znaleźć najlepsze szkolenia online.

Szkolenia online

Szkolenia online od kilku lat stają się coraz popularniejsze. Trend ten przyśpieszył, gdy przyszła pandemia i wprowadzone w związku z nią ograniczenia w możliwości przemieszczania się i organizowania różnego typu spotkań. Ograniczenia te dotknęły również szkolenia, kursy i konferencje, zarówno te skierowane do indywidualnych uczestników, jak też do firm i rozmaitych organizacji. Paradoksalnie, coś co przyczyniło się do powstania kryzysu w branży szkoleniowej, spowodowało jednocześnie skokowy wzrost zainteresowania szkoleniami i kursami online.

Analiza poziomu zapytań o szkolenia online w wyszukiwarce Google, najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej w Polsce, doskonale obrazuje tą sytuację.

Wiele osób wciąż jednak nie może przekonać się do szkoleń online, zastanawiają się czy tego typu forma kształcenia i zdobywania wiedzy i umiejętności może być równie efektywna jak tradycyjne szkolenia organizowane w sali szkoleniowej. Takie pytania nie mogą dziwić, szkolenie to złożona usługa, a o jej skuteczności decyduje wiele elementów. Program szkolenia, rodzaj zajęć realizowanych w jego trakcie, kontakt z prowadzącym i jego przygotowanie do przekazywania wiedzy, a nawet możliwość wejścia w interakcję z innymi uczestnikami szkolenia. Zastanówmy się jakie są główne różnice między szkoleniami online, a tymi tradycyjnymi.

Czym różnią się szkolenia online od tradycyjnych?

Zarówno szkolenia tradycyjne, jak i szkolenia online realizowane są w sali szkoleniowej. W pierwszym wypadku jest to jednak fizyczna sala szkoleniowa, wyposażona w stoliki, krzesła, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia szkolenia. W drugim wypadku mamy do czynienia z wirtualną salą szkoleniową, która pozwala nam zobaczyć prowadzącego, innych uczestników, śledzić prezentację, a nawet wykonywać ćwiczenia grupowe, w tym korzystać ze wspólnej tablicy do rysowania itp. Postęp w technologii uczenia się na odległość jest ogromny, wciąż jednak w komunikacji zdalnej umyka nam wiele z komunikatów, zwłaszcza tych niewerbalnych. Nasze gesty, postawa, mimika mają znaczący wpływ na skuteczne porozumiewanie się, dlatego szkolenia online wciąż nie są podstawowym wyborem, gdy chcemy poznać zagadnienia wymagające wejścia w interakcję.

Materiały szkoleniowe, które otrzymujemy w trakcie tradycyjnego szkolenia różnią się od tych obecnych w trakcie szkoleń online. Możliwość wydrukowania materiału szkoleniowego i robienia na nim notatek stwarza możliwość efektywnego zapamiętywania. Coraz częściej jednak, również w trakcie szkoleń tradycyjnych towarzyszą nam komputery, w których prowadzimy notatki. Tradycyjne materiały drukowane można więc zastąpić elektronicznymi, pamiętajmy jednak, że „co zapisane, to zapamiętane” – nie powinniśmy się więc ograniczać to czytania materiałów szkoleniowych.

Tradycyjne szkolenie to również szansa na odpoczynek pomiędzy wykładami czy sesjami, napicie się kawy i nawiązanie kontaktu. Niestety w trakcie szkoleń online uczestnicy powinni wykorzystać przerwę głównie na odpoczynek dla oczu, kręgosłupa i złapanie odrobiny świeżości. Każdy uczestnik spędza zatem przerwę samodzielnie, co stanowi istotną różnicę. Networking w trakcie szkoleń tradycyjnych na pewno jest dużo łatwiejszy.

„Nawiązywanie kontaktów zawodowych czy prywatnych, budowanie sieci kontaktów to bardzo często niezwykle istotna wartość dodana do szkolenia, kursu czy konferencji. Kontakty takie często owocują możliwościami uzyskania oferty pracy, jak też zostają z nami przez wiele lat.” – mówi Anna Gajewska z portalu Szkolenia News zajmującego się rynkiem szkoleniowym.

Zalety szkoleń online

Do głównych zalet szkoleń realizowanych online, przez sieć Internet należą:

  • możliwość przeprowadzenia zajęć zarówno na żywo, jak i nagrania materiału szkoleniowego w celu odtwarzania go w dogodnym miejscu i czasie;
  • wysoka dostępność tego typu szkoleń, bez względu na miejsce naszego zamieszkania czy zatrudnienia;
  • brak koniczności podróżowania do miejsca realizacji szkolenia, co pozwala oszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze;
  • często niższy koszt poprzez wyeliminowanie konieczności wynajmowania sali szkoleniowej czy konferencyjnej oraz zapewniania wyżywienia czy serwisu kawowego.

Wady szkoleń online

Szkolenia online, jak każde inne, mają swoje wady i mankamenty, wśród najważniejszych wymienić można:

  • brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym, co utrudnia zadawanie pytań;
  • ograniczone możliwości nawiązywania kontaktów i budowania relacji z innymi uczestnikami szkolenia;
  • konieczność zapewnienia wysokiej koncentracji i robienia przerw wynikających ze zmęczenia pojawiającego się w związku z długotrwałą pracą przy komputerze;
  • brak zmiany otoczenia, które sprzyja oderwaniu się od codziennych zadań i wyższej efektywności uczenia się.

Gdzie szukać szkoleń online?

Każdy z nas musi rozważyć samodzielnie czy szkolenia online mają więcej wad czy zalet. Jeśli jednak zdecydujemy się na udział w szkoleniu przez Internet nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem ofert tego typu szkoleń. Problem może sprawić nam ogromny wybór, który może przyprawić o zawrót głowy. Z decyzją nie powinniśmy się jednak spieszyć i podejmować jej pochopnie. Warto wiedzieć, że szkolenia online są niezwykle zróżnicowane pod względem cen, programu, doświadczenia prowadzących i organizatorów. Nie zawsze pierwsza oferta okaże się najlepsza. Dlatego warto porównywać oferty szkoleń online korzystając z baz szkoleń. Bazy szkoleń to internetowe katalogi zawierające zarówno informacje o tematach szkoleń, terminach, organizatorach, programie, cenach i prowadzących. Znajdziemy w nich nie tylko szkolenia online, ale też te tradycyjne, w tym na Podhalu, w Zakopanem, Krakowie czy Katowicach. W jednym miejscu bazy szkoleń zbierają oferty od setek firm szkoleniowych, co znacznie przyśpiesza i ułatwia znalezienie najkorzystniejszego szkolenia!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.