Wiadomości z Gliwic

Szpadziści Piasta wicemistrzami Polski!

• Dodano: 2024-04-09 10:00

Srebro w kategorii drużynowej wywalczyła męska drużyna Piasta Gliwice podczas Mistrzostw Polski seniorów w szpadzie kobiet i mężczyzn w Warszawie. To awans w stosunku do ubiegłego roku, kiedy gliwiczanie zajęli 3. miejsce.

Piast z świetnymi wynikami

W rozegranych w miniony weekend mistrzostwach Polski – najważniejszej krajowej imprezie w tej dyscyplinie, podczas której oprócz medali zdobywa się punkty do rankingu, cenne przy powołaniu do reprezentacji kraju – Sekcja Szermiercza Piasta Gliwice wystawiła liczną reprezentację, w skład której weszli zarówno doświadczeni szermierze, jak i młodzież.

W fazie indywidualnej nikomu nie udało się stanąć na podium, ale były miejsca punktowane. Damian Michalak, który w ubiegłym roku sięgnął po srebrny medal tym razem został sklasyfikowany na 27. lokacie. Lepiej poradzili sobie Mateusz Nycz i Bartosz Staszulonek, którzy zajęli odpowiednio 7. i 8. miejsce. Natomiast Mikołaj Wesołowski – podwójny mistrz Polski juniorów – zakończył turniej na 13. lokacie. Z kolei w indywidualnym turnieju żeńskim najlepiej poradziła sobie Jagoda Zagała, która została sklasyfikowana na 6. miejscu. Zadowolona może być też Anna Wieczorek, która zakończyła zawody na 12. lokacie.

W turnieju drużynowym mężczyzn Piast Gliwice wystawił dwie drużyny. W skład ekipy Piast I weszli młodzi szermierze: Franciszek Drobczyk, Seweryn Gusta, Piotr Migas i Mikołaj Wesołowski. Drużyna zajęła 7. miejsce na 19 startujących ekip. Z kolei w drużynie Piast II walczyli głównie doświadczeni zawodnicy: Damian Michalak, Matusz Nycz, Bartosz Staszulonek i Wojciech Rzyczniak. Gliwiczanie najpierw pokonali AZS AWF Kraków II 45:30, następnie w klubowym starciu wygrali z ekipą Piast I 45:26. W półfinale okazali się lepsi od Wratislavii Wrocław (45:30). W zaciętym pojedynku finałowym ostatecznie ulegli jednak ekipie z Wrocławia (44:42) i zostali wicemistrzami Polski.

W turnieju drużynowym kobiet Piast również wystawił dwie ekipy. Pierwsza w składzie: Oliwia Janeczek, Emilia Korkus, Anna Wieczorek i Jagoda Zagała zajęła 6. miejsce. Natomiast druga, w składzie której walczyły młode zawodniczki: Pola Drobczyk, Weronika Kozdęba, Paulina Ostrowska i Magda Ratyna, ostatecznie zdobyła 8. miejsce.

Czterech reprezentantów na Mistrzostwach Świata

Dla czwórki reprezentantów Piasta –  Oliwii Janeczek, Magdy Ratyny, Wojciecha Rzyczniaka i Mikołaja Wesołowskiego – zawody te były ostatnim sprawdzianem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata kadetów i juniorów w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, podczas których będą reprezentowali Polskę. Trzymamy kciuki!