Wiadomości z Gliwic

Szybka jazda kierowców na polskich drogach

  • Dodano: 2024-04-29 11:30, aktualizacja: 2024-04-29 16:00

„Jeżdżę szybko, ale bezpiecznie” to najczęstsza wymówka młodych kierowców, ale także tych zawodowo jeżdżących po Polsce. Nie kłamią, ale wierzą, że jest to możliwe. Statystyki i fizyka jednak przekazują zupełnie inną wiadomość. Każdego dnia zdarzają się rażące przekroczenia prędkości. 

Informacja dla kierowców

Naukowcy udowodnili, że mózg z natury nie jest przystosowany do odbierania bodźców przy prędkości 130 km/h. Fizyka jest nieubłagana — jeśli coś uderzymy z taką prędkością, pozbawiamy szans na przeżycie zarówno siebie, jak i innych. Jeżdżąc tak szybko, kierowca nie uwzględnia tragicznych konsekwencji, jakie mogą z tego  wyniknąć.

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych przez kierowców, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym.

Podczas jazdy włącz myślenie

Nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przypadku potrącenia pieszego zmniejsza jego szanse na przeżycie. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się ogromna tragedia, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien uwzględnić również inne czynniki, takie jak umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Kontrola nad pojazdem

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Grupa policyjna SPEED

Policja przypomina, że na terenie gliwickim działają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym postawom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

Tworóg DW907 obszar niezabudowany, ograniczenie do 50 km/h / fot. KMP Gliwice


Źródło: KMP w Gliwicach/ Aneta Krawel

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również