Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

Tak zmieni się ulica Wieczorka

  • Dodano: 2017-11-16 12:15

Niedawno zmodernizowana ulica Wieczorka zaprezentuje się wkrótce w jeszcze nowszej, zaskakującej odsłonie. W marcu zmieni się w wypoczynkowo-komunikacyjną przestrzeń, z której będą korzystać piesi, rowerzyści i kierowcy.

W Gliwicach powstanie pierwszy na Śląsku i jedyny w regionie woonerf. Takie ulice pokochała już Łódź i kilka innych miast. Czy przyjmą się również w naszym mieście?

Co to jest woonerf

Woonerf (słowo pochodzi z niderlandzkiego i wymawia się: won erf) to wyjątkowe połączenie deptaka i ulicy. Szczególny nacisk położony jest na to, by było bezpiecznie, ruch został uspokojony, ulica stała się ładniejsza, a mieszkańcy mogli korzystać z jak największej przestrzeni. Samochody mogą więc poruszać się, ale z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Chcemy, żeby przestrzeń miasta zmieniała się na lepsze – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic – Projekt ma na celu poprawę jakości życia w mieście ale ma też zachęcać do korzystania z alternatywnych form komunikacji takich jak np. rower, spacer, czy transport publiczny.

Co zmieni się na Wieczorka?

Początek i koniec woonerfu, który w Gliwicach będzie zagospodarowany na odcinku 250 m, wyznaczać będą duże donice z zielenią. Umieszczone zostaną przy wjeździe na ul. Wieczorka od strony ul. Jasnogórskiej oraz na wysokości al. Korfantego.

Na całej długości ulicy pojawią się donice z drzewami (głównie klonami) oraz niska zieleń. W kilku miejscach powstaną specjalne podesty z siedziskami, które - usytuowane wyspowo - poszerzą strefę chodników. Ich funkcja będzie bardzo istotna – stworzą miejsce wypoczynku i relaksu dla przechodniów oraz przyjazną przystań zachęcającą do chwili rozmowy czy wypicia kawy. Projekt przebudowy przygotowany został przez firmę Projarch.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.