Wiadomości z Gliwic

Teatr Miejski w Gliwicach z trzema nominacjami do Złotych Masek

  • Dodano: 2024-03-12 13:15

Ogłoszono nominacje do Złotych Masek za rok 2023. Teatr Miejski w Gliwicach ma szansę na nagrodę w aż trzech kategoriach.

Gliwicki teatr nominowany

Złote Maski to najważniejsze nagrody teatralne na Śląsku. Do tegorocznych wyróżnień nominowane są przedstawienia, których premiery odbyły się w teatrach województwa śląskiego w 2023 roku. Teatr Miejski w Gliwicach powalczy m.in. o tytuł najlepszego spektaklu roku za „Dziwny przypadek psa nocną porą” w reżyserii Tadeusza Kabicza, a szansę na Złotą Maskę za główną rolę męską ma, występujący w tym spektaklu, Oskar Jarzombek.

– Do realizacji tej porywającej książki zaprosiliśmy utalentowanego reżysera młodego pokolenia. Nie myliliśmy się. Tadeusz Kabicz stworzył nowoczesne, poruszające wszystkie serca widowisko o codziennych zmaganiach chłopca ze spektrum autyzmu. Oskar Jarzombek w roli Christophera zasługuje na najwyższe laury – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Z kolei do nagrody specjalnej nominowano realizację „Feblika” Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Lecha Mackiewicza. Przedstawienie, na podstawie sztuki nagrodzonej w I edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza, doceniono za próbę wykorzystania technologii internetowych do upowszechniania najnowszej dramaturgii polskiej w sposób przekraczający ograniczenia czasowo-przestrzenne tradycyjnego teatru oraz udostępnienie ich osobom z niepełnosprawnościami słuchu.

– Ideą konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza jest wspieranie młodej polskiej dramaturgii i wprowadzanie do obiegu teatralnego współczesnych dzieł. Dzięki realizacji „Feblika” w formie spektaklu internetowego umożliwiliśmy widzom na całym świecie kontakt ze znakomitym dramatem w wykonaniu zespołu gliwickiego teatru. Nominacja do Złotych Masek dowodzi, że Nagrodę Różewicza zauważono i doceniono – dodaje Grzegorz Krawczyk.

Nominowany „Dziwny przypadek psa nocną porą” gliwicki teatr zaprezentuje ponownie pod koniec kwietnia. „Feblika” można zobaczyć za darmo na stronie internetowej teatru. Do 30 marca trwa nabór tekstów w III edycji Konkursu o Nagrodę Dramaturgiczną im. Tadeusza Różewicza.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również