Wiadomości z Gliwic

"Technopark Gliwice". Dobre miejsce dla innowacji

  • Dodano: 2022-04-21 07:00, aktualizacja: 2022-04-20 20:57

Stworzony kilkanaście lat temu "Technopark Gliwice” wciąż się rozwija. Jest bezpieczną przystanią dla kolejnych firm i przykładem efektywnej współpracy na linii miasto – nauka – gospodarka.

Powstanie trzeci w tym roku budynek kompleksu

Gliwice z powodzeniem kreują dobre warunki dla rozwoju gospodarczego miasta. Ważne jest przy tym m.in. wspieranie rozwoju branży nowych technologii i  młodych firm, współdziałanie z różnymi środowiskami, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystywać lokalny potencjał. Dobrym przykładem takiej współpracy jest Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice”, powołany przed laty do życia przez miasto Gliwice, Politechnikę Śląską i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

"Technopark Gliwice” to nowoczesne centrum wsparcia przedsiębiorczości i innowacji, z dobrą infrastrukturą i szeroką gamą usług doradczych.  

W ofercie Parku Naukowo-Technologicznym, którego większościowym udziałowcem jest miasto Gliwice znajdują się biura i hale warsztatowe na wynajem, dodatkowo dla młodych przedsiębiorców stworzona została przestrzeń coworkingowa. W Parku ulokowały się głównie firmy związane z sektorem IT, High Tech, automatyki i robotyki. Funkcjonuje też m.in. inkubator przedsiębiorczości, zapewniający pomoc nowo utworzonym podmiotom gospodarczym, w tym przede wszystkim start-upom. W ubiegłym roku oddano do użytku również nowoczesne laboratorium druku 3D, z którego korzystać mogą także firmy zewnętrzne.

Oferta "Technoparku Gliwice” jest szersza. Można korzystać z sal konferencyjnych, usług szkoleniowo-doradczych, bazy eksperckiej, polskich i międzynarodowych programów wsparcia dla biznesu, pomocy przy aplikowaniu o środki unijne. Park współpracuje z wieloma instytucjami technologicznymi, uczelniami i organizacjami zagranicznymi.

– Nasz Park tworzy platformę współpracy pomiędzy sferą nauki a biznesem. Uważamy, że innowacyjne, kreatywne, oryginalne koncepcje i rozwiązania powinny być szybko i skutecznie przetwarzane w pożyteczne produkty rynkowe. Dlatego tak istotnym celem naszej działalności jest transfer nowoczesnych technologii do gospodarki, a przy tym wykorzystanie ogromnego potencjału intelektualnego tkwiącego w społeczności naszego regionu – podkreśla  Jacek Kotra, dyrektor „Technoparku Gliwice”.

Szczególnie istotne jest wspieranie przedsiębiorczości akademickiej, a zdecydowaną większość działających tu firm tworzą osoby wywodzące się z Politechniki Śląskiej.

Obiekty „Technoparku Gliwice” sąsiadują z dzielnicą akademicką – są zlokalizowane przy ulicach Konarskiego i Wincentego Pola. W tej ostatniej lokalizacji budowany jest kolejny budynek, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia biurowe dla 15 firm. Zainteresowanych ofertą Parku nie brakuje – obecnie działa w nim 80 podmiotów.

W pierwszym kwartale tego roku do społeczności lokatorów stref coworkingu dołączyły kolejne 4 innowacyjne przedsiębiorstwa, zajmujące się np. projektowaniem systemów komunikacyjnych dla branży kolejowej i tworzeniem aplikacji webowych. W tym samym czasie o 4 firmy poszerzyło się też grono korzystających z wirtualnego biura i Inkubatora Kreatywnych, a są to podmioty działające m.in. w sektorze przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. Z kolei w wyniku ostatniej rekrutacji do projektu „Inkubator przedsiębiorczości –szansą na skuteczną rewitalizację w Gliwicach II”, kolejnych 12 uczestników rozpocznie działalność gospodarczą na terenie Gliwic – podpisze umowę na dofinansowanie przedsięwzięcia, stworzy szczegółowy biznesplan, weźmie udział w szkoleniach i skorzysta z doradztwa indywidualnego. Łącznie w ramach projektu 24 mieszkańców Gliwic założy własną działalność gospodarczą z dofinansowaniem.

Zespół „Technoparku Gliwice” i jego lokatorzy starają się działać zgodnie ze strategią społecznej odpowiedzialności biznesu.

Akcja charytatywna

Na przełomie lutego i marca "Technopark Gliwice” i jego lokatorzy przeprowadzili akcję charytatywną "Trochę dobra na Dzień Kobiet”, która była kierowana do kobiet znajdujących się w kryzysie bezdomności, a także będących ofiarami przemocy. Zbiórka była organizowana wraz z Fundacją Pełnia, natomiast otrzymane dary zostały przekazane do Katowickiego Schroniska dla Kobiet.

W marcu pracownicy Parku i działający w nim przedsiębiorcy zaangażowali się także w zbieranie darów i kupowanie niezbędnych rzeczy dla potrzebujących w Ukrainie.  Paczki m.in. z żywnością dla dzieci i artykułami higienicznymi zostały przetransportowane w 3 busach do Lwowa i przekazane do Polskiego Czerwonego Krzyża. W drodze powrotnej zabrano do Polski 31 osób, w tym 13 dzieci, które bezpiecznie dojechały do Krakowa.

Więcej informacji na temat Technoparku można znaleźć na stronie internetowej www.technopark.gliwice.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również