Dziecko to radość i zadowolenia z życia, ale również niepokoju, gdy pojawia się dolegliwość, z którą nie możemy sobie poradzić. Tak jest właśnie z trzydniówką, która chociaż pojawia się nagle i tak samo szybko znika, to potrafi mocno zestresować. Co warto wiedzieć o tej chorobie?
Podstawowe informacje
Trzydniówka u dzieci występuje najczęściej między szóstym miesiącem a czwartym rokiem życia. Jest wywoływana przez wirus, który jest przenoszony drogą kropelkową. Choroba nie daje o sobie od razu znać, uaktywnia się po 5-15 dniach od kontaktu z wirusem.
Jakie są oznaki pojawienia się trzydniówki?
Może to być gorączka, która pojawia się niespodziewanie. Dosłownie. Dziecko usypia zdrowe i roześmiane, a budzi się w nocy rozpalone, zdezorientowane z bardzo wysoką gorączką. Nie ma wcześniejszych symptomów, że choroba może się pojawić, więc jak trzydniówka u dzieci objawy nie są subtelne, a od razu uderzają ze zdwojoną mocą. Nie dziwi więc, że może to bardzo zestresować każdego rodzica. Spokój wraca, jak gorączkę udaje się obniżyć, bo i dziecko wtedy lepiej się czuje. Mimo to temperatura podczas trzydniówki jest ciągle wysoka (około 39-40 °C).
Skąd jednak wiadomo, że mamy do czynienia z trzydniówką? Sama gorączka może nie świadczyć o tej przypadłości, bo przecież pojawia się ona w wielu innych sytuacjach. Jeśli jednak na ciele pojawi się wysypka, wtedy możemy przypuszczać, że rzeczywiście mamy do czynienia z trzydniówką. Nigdy jednak nie możemy być pewni, że postawiliśmy dobrą diagnozę. Pamiętajmy więc, że tylko lekarz w takiej sytuacji może orzec, że tak właśnie jest.
Co robić?
Objawy trzydniówki u dzieci nie mogą być zlekceważone, jednakże nie powinniśmy też panikować. Warto poczekać, aż temperatura mierzona u dziecka osiągnie 38 °C i dopiero po tym można ją obniżać. Oczywiście, zawsze warto poczytać o tym mądre artykuły, na przykład takie jak te znajdujące się pod linkiem http://zamiastl4.pl/trzydniowka-u-dzieci-zarazliwa/, ale zdecydowanie najlepiej skontaktować się z lekarzem. Szczególnie jak stan dziecka bardzo nas niepokoi i nie mieliśmy nigdy wcześniej z tym do czynienia. W takiej sytuacji lepiej nie narażać siebie ani dziecka na dodatkowy stres, gdyż tylko fachowa opieka pozwoli nam się uspokoić, bo będziemy wiedzieć, że jesteśmy w dobrych rękach.
Pamiętajmy więc, aby zachować spokój, bo trzydniówka występuje u wielu dzieci i nie jest oznaką poważniejszych chorób. Niemniej, nigdy jej nie bagatelizujmy, więc dla pewności lepiej udać się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.