Wiadomości z Gliwic

Tu leci przyszłość. Jak zmienia się gliwickie lotnisko?

  • Dodano: 2019-10-03 14:00

Oprócz dominujących dzisiaj sportowych maszyn, na gliwickim lotnisku pojawią wkrótce się m.in. podniebne taksówki, niewielkie samoloty turystyczne i biznesowe, latające cargo.

Lotnisko stanie się też bazą dla ośrodków szkolenia lotniczego

Przed wojną z lotniska w Gliwicach latano do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. W 1931 roku odbył się tu niezwykły pokaz lotniczy – słynny sterowiec Zeppelin oglądało prawie 200 tys. osób. Już niedługo całodobowe loty z i do Gliwic znów staną się faktem.  Modernizowane lotnisko  jest prawie gotowe. Zacznie działać w pierwszym kwartale 2020 roku, po zakończeniu fazy odbiorów technicznych i lotniczych.

Koszt modernizacji obiektu to 27,9 mln zł.

Powstały już m.in. utwardzona droga startowa o długości 920 m, którą w przyszłości będzie można wydłużyć nawet do 1,3 km, drogi kołowania i płyta postojowa, a także parkingi i drogi dojazdowe. Gotowa jest również ścieżka rowerowa biegnąca wokół lotniska. Do wykonania pozostała m.in. droga dojazdowa i zaplecze do sterowania oświetleniem lotniska. Nowa inwestycja z powodzeniem posłuży jako baza lotów biznesowych. Gliwickie lotnisko będzie też przeznaczone na potrzeby publicznego transportu lotniczego (choć na mniejszą skalę),  turystycznego i cargo oraz sportów lotniczych. Na jego terenie rozwijać się też będą ośrodki szkolenia lotniczego. A na tym nie koniec!

Gliwickie skrzydła

samolot Politechniki Śląskiej,

(fot.M.Mutwil/Politechnika Śląska)

Gliwicki Zespół Szkół Samochodowych od 10 lat kształci uczniów w zawodzie technik mechanik lotniczy. Strategicznym partnerem kształcenia jest Aeroklub Gliwicki, na którego terenie uczniowie mają zajęcia praktyczne. Szkoła nawiązała także współpracę z kilkoma przedsiębiorstwami  obsługującymi linie lotnicze i z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Lotniczych w Dęblinie, a nawet zakupiła... samolot.

Obecnie gliwicka „samochodówka” zacieśnia współpracę z Politechniką Śląską. Od tego roku szkolnego część zajęć lekcyjnych i egzaminów będzie się odbywać w dwóch budowanych hangarach nowo utworzonego Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej (ATO) w ramach programu szkolenia PART–147 (to dokument potwierdzający posiadanie wiedzy oraz doświadczenia wymaganego przez przepisy europejskie).

Oprócz uczniów, w ATO szkolić się będą przede wszystkim studenci politechnicznego kursu lotniczego. Na potrzeby przyszłych młodych pilotów uczelnia zakupiła 2 certyfikowane dwumiejscowe samoloty szkolno-treningowe i turystyczne.

Współpraca pomiędzy szkołą a uczelnią zacieśnia się na polu, które miasto również traktuje jako dziedzinę priorytetową. To krok w kierunku dalszego rozwijania technologii lotniczych w Gliwicach – mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic.

Technologie przyszłości

Lotnisko w Gliwicach jest terenem Aeroklubu Gliwickiego oraz GAPR. Ta ostatnia jest głównym udziałowcem Śląskiego Centrum Naukowo- Technologicznego Przemysłu Lotniczego – najnowocześniejszego w Europie ośrodka, zajmującego się wytwarzaniem i badaniem kompozytowych elementów konstrukcyjnych.

GAPR jako inwestor zastępczy (w imieniu i na rzecz Aeroklubu Gliwickiego) zajął się również wyłonieniem wykonawców robót budowlanych i dostaw dla dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu aeroklubu, zakładającego rozbudowę i przebudowę dawnych warsztatów lotniczych na cele Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej. Początek prac budowlanych zaplanowano na październik. (kik)

Będziemy „modelarską Doliną Krzemową”

Rozmowa ze Stanisławem Kubitem, gliwickim radnym oraz wybitnym zawodnikiem i instruktorem modelarstwa. Zdobył on do tej pory sześć indywidualnych medali w Mistrzostwach i klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, a także pięć złotych medali w klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Świata i Europy. Od lat związany jest z A eroklubem Gliwickim oraz Gliwickim Stowarzyszeniem Modelarzy Lotniczych.

Sport modelarski w naszym mieście od wielu lat działa na światowym poziomie. Zawodnicy zajmują czołowe miejsca w mistrzostwach i pucharach świata oraz Europy. Co jest przyczyną niekończącego się pasma sukcesów?

– Modelarze gliwiccy są najlepsi w Polsce od wielu lat. Tylko w tym roku zdobyliśmy 3 złote medale na Mistrzostwach Świata. Kolejni nasi reprezentanci jadą właśnie na Mistrzostwa Świata do Los Angeles. Tak duża liczba sukcesów wynika poniekąd z tego, że mamy największą liczbę licencjonowanych zawodników w Polsce, ponad 70. Niemniej ważne dla rozwoju tego sportu w Gliwicach jest to, że miasto wspomaga modelarzy, co roku  dofinansowując działalność klubu. To bardzo istotne, ponieważ ze względu na coraz szersze wykorzystywanie nowoczesnych materiałów i nowych technologii uprawianie modelarstwa jest coraz bardziej kosztowne.

Modernizacja gliwickiego lotniska i terenów przyległych, a zwłaszcza planowana budowa Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej to szansa na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój tego sportu w naszym mieście.

– To prawda, dzięki współpracy GAPR, gliwickiego Aeroklubu oraz GSML i Ośrodka Pomocy Społecznej będziemy mieli niedługo w Gliwicach „modelarską Dolinę Krzemową”. W ramach Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej powstanie wspaniała pracownia modelarska, wyposażona w najwyższej klasy urządzenia. Dodatkowo, w przyszłym roku ma się rozpocząć budowa tuż przy lotnisku toru modelarskiego przeznaczonego dla modeli na uwięzi, o parametrach  umożliwiających rozgrywanie Mistrzostw Polski i zawodów zaliczanych do Pucharu Świata.

Doskonałym uzupełnieniem tych inwestycji będą prowadzone przez modelarzy szkolenia i zajęcia warsztatowe dla dzieci.

– Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych wraz z OPS przeszkoli 64 mieszkańców Trynku. To szczególny projekt, ponieważ skierowany jest do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Działania w jego ramach będą trwały dwa lata, od 2020 r. do końca 2021 r. W efekcie 24 osoby dorosłe uzyskają uprawnienia instruktora modelarskiego, a 40 dzieci pozna tajniki budowy oraz obsługi różnego typu modeli latających oraz dronów. Liczymy na to, że część przeszkolonych w ramach projektu dzieci zostanie z nami na stałe, jako zawodnicy. Dorośli natomiast, po uzyskaniu uprawnień, zyskają szansę na podjęcie pracy zarobkowej w ciekawym zawodzie.

Wspomniał Pan, że dzisiejsze modelarstwo wymaga znajomości oraz stosowania nowoczesnych materiałów i nowych technologii. To bardzo przydatne umiejętności, zwłaszcza na gliwickim rynku pracy.

– To prawda. Młodzi adepci tego sportu poznają najnowsze osiągnięcia z technologii nowoczesnych materiałów, informatyki i elektroniki. Po zakończeniu kariery sportowej i ukończeniu z reguły jednego z wydziałów Politechniki Śląskiej świeżo upieczeni inżynierowie zasilają gliwickie firmy technologiczne, a nierzadko sami je tworzą. Warto w tym miejscu przywołać sławnego już na całym świecie Flytronika, ale również inne gliwickie wytwórnie dronów i robotów, w których pierwsze skrzypce często odgrywają modelarze. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również