Wiadomości z Gliwic

Upadłość konsumencka a działalność gospodarcza

  • Dodano: 2021-04-26 08:45, aktualizacja: 2021-04-26 08:57

Rok 2020 przyniósł poważne zmiany w upadłości konsumenckiej w przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Modyfikacje przyszły w samą porę, bowiem ostatnie miesiące z powodu pandemii były wyjątkowo trudne dla wielu przedsiębiorców. Dla części z nich jedynym ratunkiem będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zobacz, jak ustawa wygląda po nowelizacji.

 

Jaki był cel wprowadzenia nowelizacji upadłościowej?

Głównym założeniem, które przyświecało zmianom w upadłości konsumenckiej było wsparcie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wpadły z spiralę zadłużenia. Warto przypomnieć, że przed nowelizacją przedsiębiorca, który zamierzał ogłosić upadłość konsumencką, był zobligowany do uprzedniego zamknięcia działalności gospodarczej. Dopiero wtedy miał ,w świetnie ówcześnie obowiązujących przepisów, prawo do złożenia wniosku o upadłość konsumencką jako osoba fizyczna. Na tym jednak sprawa się nie kończyła. Przedsiębiorca, aby uzyskać pożądany skutek, musiał spełniać dwa kryteria. Po pierwsze, osoba, która chce ogłosić upadłość nie może tego zrobić, jeśli doprowadziła do sytuacji na skutek swoich celowych działań. Po drugie zaś, nie mogło dojść do sytuacji, w której niezbędne było ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. W praktyce więc zarówno w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak też dużych przedsiębiorstw zatrudniających setki pracowników przepisy działały w taki sam sposób. Więcej informacji uzyskasz, wchodząc na tę stronę URL.

Jak wygląda sytuacja przedsiębiorców po wprowadzeniu nowelizacji?

Na skutek nowelizacji przepisów mikroprzedsiębiorcy zyskali prawo do ogłoszenia upadłości na zasadzie analogicznej do tej, z której korzystają zwykli konsumenci. Ponadto aktualnie straciły na znaczeniu trzy sytuacje. Pierwsza dotyczy tego, w jaki sposób do niewypłacalności osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Organa sądowe nie badają już okoliczności, w jakich doszło do powstania zadłużenia trudnego do spłaty. Po drugie, przedsiębiorcy nie muszą pokrywać samodzielnie kosztów związanych z przeprowadzeniem procesu upadłościowego (jak miało to miejsce przed rokiem 2020). Obecnie koszty związane z postępowaniem, w tym z pokryciem należności dla syndyka, pokrywa skarb państwa. Na korzyść zmian przemawia również szybsze przeprowadzenie całej procedury. Cieszy też większa liczba osób, która spełni kryteria niezbędne do tego, aby raz na zawsze uwolnić się ze stresu i dyskomfortu psychicznego, związanego z ciągłymi telefonami ze strony wierzycieli. Ponadto osoby, które do majątku firmowego (a potem masy upadłościowej) włączyły własne mieszkanie, mają zapewnienie pokrycia kosztów związanych z opłaceniem lokalu.

Klinika Upadłości

Tel.: 502 258 866

E-mail: biuro@klinikaupadlosci.pl

ul. Witkiewicza 25/2, 44-100 Gliwice

https://klinikaupadlosci.pl/upadlosc-konsumencka-gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.