Wiadomości z Gliwic

Usiądźmy na ławeczce. Upamiętniono prof. Teodorowicza-Todorowskiego

  • Dodano: 2022-07-11 06:30, aktualizacja: 2022-07-10 22:27

W piątek, w samo południe na alei Przyjaźni stanęła pierwsza "Ławeczka znanych Gliwiczan". Jej patronem został Tadeusz Teodorowicz-Todorowski. 

Przy ławeczce na alei Przyjaźni spotkali się m.in.: rodzina Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego, zastępczyni prezydenta Gliwic Aleksandra Wysocka, prorektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz.

Profesor Tadeusz Teodorowicz-Todorowski (1907–2001) był architektem i wykładowcą akademickim. Współtworzył Wydział Architektury Politechniki Śląskiej. Jego realizacje na stałe wpisały się w wizerunek Gliwic. Odpowiadał między innymi za odbudowę i przebudowę spalonego hotelu Haus Oberschlesien – budynku, w którym obecnie mieści się Urząd Miejski w Gliwicach. Był także autorem projektu Wydziału Architektury przy ul. Akademickiej 7.

Podczas spotkania Małgorzata Bień z rodziny profesora wspominała jego wszechstronność i otwartość na innych.

- Jego życie zawodowe było bardzo bogate. Nawet po przejściu na emeryturę nieustannie tworzył – malował, pisał poezję i aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym – opowiadała.

Akcja „Ławeczka znanych Gliwiczan” jest wspólną inicjatywą Nowin Gliwickich, Miasta Gliwice i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gliwickiej. Mieszkańcy mogli w internetowym plebiscycie Nowin Gliwickich oddać swój głos na jednego z piętnastu znanych mieszkańców Gliwic, którzy mieli swój udział w kształtowaniu się dziedzictwa miasta i zapisali się w jego historii. Kandydatami były osobowości z różnych dziedzin i działające w różnych epokach – od XVII wieku do współczesności. Gliwiczanie wybrali prof. Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego.

-  Takie ławeczki mogą być elementem przestrzeni Gliwic, który nie tylko pozwoli upamiętnić ważne dla miasta osoby, ale stanie się również miejscem, które będzie miało charakter edukacyjny i ułatwi pogłębienie wiedzy o zasłużonych Gliwiczanach -  mówiła Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Ulokowanie ławeczki nie jest przypadkowe

Aleja Przyjaźni, dawna Wildeklodnitz, jest popularną ścieżką spacerów przedwojennych i współczesnych mieszkańców Gliwic. To także miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne i wystawy. 

Jak podkreślają organizatorzy, to pierwsza, ale nie ostatnia ławeczka upamiętniająca znane postaci z Gliwic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również