1 grudnia obowiązujący dotychczas manualny system poboru opłat na odcinku autostrady A4 Wrocław - Gliwice Sośnica zostanie zastąpiony systemem elektronicznym.
Kierowcy pojazdów lekkich (samochodów osobowych i motocykli) opłacą przejazd za pomocą przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową aplikacji lub partnerskich sieci dystrybucji. To bardzo duża zmiana, dlatego warto z wyprzedzeniem zapoznać się z nowymi sposobami płatności. Dodatkowo, w miejscach poboru opłat pojawi się nowa organizacja ruchu. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!
W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia na Placu Poboru Opłat w Żernicy kierowcy będą mogli korzystać tylko z czterech pasów wjazdowych i wyjazdowych, znajdujących się po prawej stronie jezdni. Z ruchu wyłączone zostaną pasy środkowe. Nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu u inkasenta. Na PPO będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 50 km/h.
Dla kierowców pojazdów osobowych gliwicki odcinek autostrady A4 na odcinku Wrocław-Gliwice Sośnica (przejazd obwodnicą Gliwice: Kleszczów – Żernica) pozostanie bezpłatny. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, nie będzie konieczności zakupu e-biletu autostradowego lub korzystania z aplikacji e-TOLL PL. – System kontroli zamontowany na pasach wjazdowych i wyjazdowych został tak skonstruowany, żeby identyfikować pojazdy poruszające się tylko po obwodnicy Gliwic (na odcinku Kleszczów – Żernica) i w takich przypadkach nie stwierdzać naruszeń dotyczących wniesienia opłaty za przejazd – informuje Ministerstwo Finansów.
Sposoby opłat
Od 1 grudnia przejazd państwowymi autostradami będzie można opłacić:
- e-biletem autostradowym, który będzie można zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów;
- za pomocą aplikacji e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.
Bilet elektroniczny będzie można kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem. Będzie ważny przez 48 godzin od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży.
Kierowcy, którzy napotkają problem w czasie obsługi przygotowanej przez Krajową Administrację Skarbową aplikacji do poboru opłat, poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych, będą mogli kupić elektroniczny bilet w stacjonarnych sieciach obsługi partnerów Ministerstwa Finansów – lista punktów ma zostać udostępniona na stronie etoll.gov.pl.
Warto wiedzieć, że za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd, na właściciela lub posiadacza bądź użytkownika pojazdu nakładana będzie opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności do 14 dni. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego. – Kontrola wnoszenia opłat na autostradach może być realizowana przez funkcjonariuszy służby celno-skarbowej, policji oraz inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS przekazującego dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł. Mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.) – informuje Ministerstwo Finansów.
Więcej informacji na temat nowych sposobów płatności można znaleźć na stronie Krajowej Administracji Skarbowej (www.gov.pl/web/kas).