Wiadomości z Gliwic

W Gliwicach rośnie dzielnica innowacji

  • Dodano: 2021-09-30 08:00, aktualizacja: 2021-09-30 08:10

Technopark rozrasta się w szybkim tempie. W nowym, trzecim już budynku spółki, powstaną laboratoria z urządzeniami do druku 3D i kreatywna przestrzeń wspomagająca tworzenie produktów.

Gliwicki Technopark zajmuje się organizowaniem szeroko pojętego wsparcia dla przedsiębiorców

Za swoje działania został uznany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii Hubem Innowacji Cyfrowych. Ostatnio spółka połączyła siły z największym w Polsce technoparkiem w Poznaniu i razem wspierają transformację cyfrową i biznesową przedsiębiorstw. Ma też wsparcie Miasta Gliwice. Dzięki temu może inwestować w infrastrukturę. Obecnie trwa rozbudowa Technoparku, która ma się przyczynić do nadania dzielnicy Politechnika charakteru dzielnicy innowacji. Projekt jest realizowany we współpracy z gliwicką Alma Mater – Politechniką Śląską.

– Dzięki rozbudowie Technoparku i rewitalizacji dzielnicy Politechnika, w tej części Gliwic lokuje się coraz więcej młodych firm technologicznych i organizacji związanych z pobudzaniem kreatywności i innowacji. Po zakończeniu naszej inwestycji będzie ich około 150-200,  w większości mających relacje z Politechniką Śląską. Uzupełnieniem tego będą laboratoria Politechniki i Technoparku. Ten potencjał plus dobre skomunikowanie dzielnicy z drogami wylotowymi w kierunku Wrocławia i Katowic powoduje, że spełnione są kryteria dla rozwoju dzielnicy technologicznej miasta, mogącej wzorować się na europejskich ośrodkach o podobnych aspiracjach w dziedzinie technologii i rozwoju nauki – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Jan Kosmol, prezes zarządu gliwickiego Technoparku.

W dwóch budynkach Technoparku działa obecnie prawie 80 przedsiębiorstw. Lada moment będzie ich znacznie więcej

Trwa budowa trzeciego już obiektu Technoparku. Budynek będzie gotowy w pierwszym kwartale 2022 r. Nabór nowych firm rozpocznie się jeszcze w tym roku. Nowoczesny obiekt dla 20 firm, o powierzchni około 1 370 m2 , będzie zintegrowany z istniejącym już budynkiem Technopark II specjalnym łącznikiem, w którym również znajdą się biura. Przed Inkubatorem Nowoczesnych Technologii powstaną miejsca postojowe, droga wewnętrzna oraz chodniki. W przyszłości w samym budynku będą świadczone usługi Living Lab, czyli laboratorium innowacji, które pomaga wprowadzać na rynek nowe produkty, usługi, marki i technologie. Wspierane będą nie tylko firmy, które znajdą swoją siedzibę w Inkubatorze, ale również te, które skorzystają z usługi Living Lab. W budynku znajdzie się przestrzeń sprzyjająca pracy warsztatowej, networkingowi i spotkaniom w trybie mniejszych konferencji. Całość uzupełnią współdzielone przez najemców sale spotkań, przestrzeń wyposażona w schematy do tworzenia modeli biznesowych, a także laboratorium druku 3D. Budowa obiektu będzie kosztować około 7 mln zł.

Technopark realizuje również wspólny projekt z mieszkańcami Gliwic

Projekt ma na celu utworzenie 12 małych firm rodzinnych. Już w październiku 12 mieszkańców Gliwic otworzy działalności gospodarcze dofinansowane przez Technopark Gliwice na łączną kwotę 679 800 zł. Każda z 12 firm otrzyma ponad 50 tys. zł dofinansowania i będzie wspierana przez ekspertów Technoparku przez pierwszy rok swojej działalności.

Niezależnie od tego Technopark prowadzi jeszcze szkolenia językowe i komputerowe dla osób pracujących oraz pomaga osobom bezrobotnym przekwalifikować się, by ponownie weszły na rynek pracy.
Więcej informacji na temat działalności Technoparku oraz kursów można znaleźć na stronie internetowej www.technopark.gliwice.pl.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.