Wiadomości z Gliwic

W hołdzie bohaterom Westerplatte

  • Dodano: 2020-09-01 06:30, aktualizacja: 2020-08-31 19:40

Jak co roku w Gliwicach uczcimy pamięć chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, żołnierzy walczących pod Westerplatte, a pochowanych na cmentarzu w Bojkowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gliwic Adam Neumann.

Chorąży Edward Szewczuk i kapral Michał Plewak walczyli o Westerplatte we wrześniu 1939 r. Zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w gliwickim Bojkowie. Wraz z innymi żołnierzami bohatersko stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy od 1 do 7 września 1939 r. Urodzeni na Kresach w Podhorcach, po wojnie osiedlili się w Bojkowie. Edward Szewczuk zmarł w 1964 r., a Michał Plewak w 1982 r. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym. O zachowanie pamięci o nich dbają mieszkańcy, którzy każdego roku spotykają się przy mogiłach Westerplatczyków.

W tym roku obchody upamiętniające ich bohaterskie działania potrwają od 1 do 3 września

Rozpoczną się we wtorek 1 września o godz. 4.45 alertem przy grobach Westerplatczyków na cmentarzu parafialnym w Bojkowie. O godz. 8.00 w kościele pw. Narodzenia N.M.P. w Bojkowie celebrowana będzie msza święta w 81 rocznicę wybuchu II wojny światowej z prośbą o pokój na świecie i życie wieczne dla bohaterskich obrońców ojczyzny, w tym chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych.

W czwartek 3 września w godz. od 16.00 do 19.00 na terenie SP nr 8 w Bojkowie będą prowadzone zajęcia survivalowe dla młodzieży w wieku od 12 do 20 lat. Spotkanie organizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020 poprowadzą trenerzy ze SCOUT i Stowarzyszenia GTW w Gliwicach.

Współorganizatorami inicjatywy są m.in. rodziny Westerplatczyków z Bojkowa, Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach, Rada Osiedla Bojków, Parafia Narodzenia NMP w Gliwicach, Młodzieżowy Dom Kultury w  Gliwicach, Ochotnicza Straż Pożarna Bojków,, Stowarzyszenie GTW w Gliwicach, Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939, Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej im. gen. J. H. Dąbrowskiego, Skauci Europy I Drużyna Gliwicka św. Jerzego oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte.

W hołdzie bohaterom Westerplatte

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również