Wiadomości z Gliwic

W królestwie palm – kolejny podcast gliwickiej Palmiarni

  • Dodano: 2021-04-12 07:00, aktualizacja: 2021-04-11 13:07

W 1924 roku w Gliwicach zorganizowano wystawę roślin egzotycznych.

Dała ona początek Palmiarni Miejskiej, którą utworzono na terenie kształtującego się parku Chopina, oazie zieleni obfitującej w świerki, modrzewie, klony, kasztanowce, lipy, dęby jesiony, robinie i rododendrony. Główną atrakcją pamiętnej wystawy były m.in. feniksy kanaryjskie.

Trzy z nich mieszkają w gliwickich tropikach do dziś

Na kuli ziemskiej jest blisko 3 tys. gatunków palm. W gliwickiej Palmiarni możemy podziwiać  kilkadziesiąt z nich, m.in. palmę daktylową, feniksy (to rośliny dwupienne, osobno występują osobniki żeńskie, osobno męskie – w Gliwicach mamy dwóch panów i jedną panią), kariotę czy najstarszą na terenie Polski palma Corypha zwana "niebochronką”. Ta ostatnia jest gatunkiem wyjątkowym. Całą swoją energię życiową skupia na wydaniu kwiatostanu.  Zakwita raz w życiu wydając na świat około 4 mln kwiatów. Jest to dla niej tak duży wysiłek, że po zakwitnięciu i wydaniu nasion obumiera.

Jak to możliwe, że gliwicka "niebochronka” ma już 80 lat?

To dzięki sprytnemu trikowi, który stosują pracownicy gliwickiej Palmiarni. Tuż przed zakwitnięciem – w grudniu lub styczniu – wycinają palmie kwiatostan oszukując w ten sposób roślinę, która nie wypełnia swojej roli i żyje nadal, by w kolejnym roku znów spróbować wydać kwiatostan i podjąć kolejną próbę zakończenia żywota. Dzięki zabiegowi stosowanemu w Palmiarni od 15 lat, nadal możemy podziwiać ten okaz.

Palmy wymagają różnej częstotliwości podlewania, ale  w większości lubią być nawadniane rzadziej, za to bardziej intensywnie. Możemy je spotkać w pawilonie roślin tropikalnych i pawilonie historycznym, który specjalnie na potrzeby palm dorastających do wysokości 18 m został podwyższony do 20 m zyskując miano jednego z najwyższych pawilonów ekspozycyjnych w Polsce.

Więcej na temat palm dowiecie się z podcastu "Palmiarnia na wynos”, w którym Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej doradza również jakie palmy wybrać do domu i jak o nie dbać, by pięknie rosły i jak najdłużej cieszyły nasze oczy.

Podcastu można wysłuchać również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać "Palmiarnia na wynos". 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również