Wiadomości z Gliwic

W ogrodzie snów

  • Dodano: 2017-12-22 11:15

26 grudnia, ze względu na bardzo dużo zainteresowanie widzów, kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) po raz drugi wyświetli film "Bosch – Ogród snów".Dokument Jose Luisa Lopeza-Linaresa zabierze nas do zagadkowego świata jednego z najbardziej znanych obrazów w historii.

"Ogród rozkoszy ziemskich" to tryptyk składający się z części środkowej i dwóch mniejszych bocznych skrzydeł. Olej na desce powstał około 1500 roku, a jego autorstwo przypisuje się Hieronimowi Boschowi, tworzącemu w Niderlandach malarzowi i rysownikowi. O życiorysie artysty wiemy niewiele, co tylko wzmaga zainteresowanie jego twórczością.

Poszczególne odczytania bogatej symboliki obrazu często bardzo się różnią. Czy Bosch chciał potępić wady i słabości człowieka skazujące go na piekielne męki (przedstawione na prawym skrzydle tryptyku)? Nie wszyscy krytycy są co do tego zgodni. Dokumentalista Lopez-Linares poprosił wybitnych twórców – między innymi pisarzy Salmana Rushdiego i Orhana Pamuka – o osobiste przemyślenia na temat "Ogrodu rozkoszy ziemskich". Efekty będzie można zobaczyć 26 grudnia o godz. 18.15 w kinie Amok.

(mm)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.