Wiadomości z Gliwic

Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci i dorosłych w Willi Caro

  • Dodano: 2021-11-17 06:30, aktualizacja: 2021-11-16 22:10

W sobotę, 20 listopada, Muzeum Willa Caro zaprasza na warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci oraz warsztaty tańca intuicyjnego do dzieł sztuki dla dorosłych.

Warsztaty będą towarzyszące wystawie czasowej "Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku", podczas których nie tylko zgłębimy tajniki rzeźby, ale również zatańczymy zatrzymany w niej ruch.

Warsztaty poprowadzi Barbara Przerwa - animatorka kultury o specjalizacji tanecznej i edukatorka muzealna z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W ramach autorskich warsztatów promuje ideę tańca jako sposobu przekazywania przeżyć i doświadczeń w kontakcie z dziełami sztuki.

  • Warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci "Spojrzenie rzeźbiarza", godz. 11.00

Zwiedzając wystawę czasową "Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” sprawdzimy, jakie tematy najbardziej interesowały rzeźbiarzy 100 lat temu i poszukamy odpowiedzi na bardzo ciekawe pytania. Dlaczego jedne rzeźby są bardzo małe, a inne bardzo duże? Dlaczego niektóre są są chropowate, a inne gładkie i lśniące? Porównamy rzeźby z kamienia, metalu i drewna - czym one się różnią i jak wyglądała praca nad nimi? Natchnieniem do zabaw ruchowych będzie, między innymi, rzeźba źrebaka i żubra, portret młodej dziewczyny i sędziwego mężczyzny. Zatańczymy zatrzymany w rzeźbach ruch i ożywimy w tańcu nieruchome rzeźby. Spotkanie zakończymy zabawą plastyczną w czasie której będziemy rzeźbić z plasteliny. - czytamy na stronie Willi Caro.

  • Warsztaty tańca intuicyjnego do dzieł sztuki dla dorosłych „Wyrzeźbić ciało", godz. 16.00

Ciało ludzkie interesuje rzeźbiarzy od starożytności i każda epoka, styl w sztuce ma swój kanon piękna. Na wystawie czasowej „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku” znajdziemy rzeźby w różnych stylach, będziemy śledzić ostatnie akordy akademickiego realizmu poprzez dekoracyjną secesję, powściągliwy art déco, ekscentryczny ekspresjonizm, do awangardowego kubizmu, zachwyconego sztuką ludów pierwotnych. Wyrzeźbione ciało jest zastygłe w ruchu, a gdyby je ożywić... Zapraszamy Państwa na poszukiwanie ruchu, gestu zatrzymanego w metalu, kamieniu, drewnie i glinie. Praca dłuta, mocne cięcie, płynący metal, miękkość drewna, ostry kant, opływowa linia bioder, chropowata faktura - te wszystkie jakości można zatańczyć w tańcu intuicyjnym. Wyrzeźbić ciało w ruchu - brzmi przewrotnie, zatańczmy nasze ideały piękna.

  • Godz. 11.00 - dzieci w wieku od 6 do 12 lat
  • Godz. 16.00 - młodzież i dorośli
  • Prowadzenie: Barbara Przerwa
  • Udział w warsztatach tańca intuicyjnego jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • Zapisy: tel. 783 560 006
  • Realizacja warsztatów uzależniona będzie od aktualnej sytuacji sanitarnej
  • Organizator: Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również