Wiadomości z Gliwic

Więcej miejsc do parkowania. Inwestycja przy ul. Elsnera w Żernikach

  • Dodano: 2022-11-07 07:15, aktualizacja: 2022-11-06 17:48

Przy ul. Elsnera w Żernikach, między szkołą a budynkami parafialnymi powstały nowe miejsca parkingowe. To przykład dobrej, publiczno-parafialnej współpracy.

Do dyspozycji osób odwożących dzieci do szkoły oraz dojeżdżających na uroczystości kościelne jest już ponad 60 miejsc parkingowych. Rozbudowany parking niebawem przyda się również przedszkolakom – przy SP nr 13 powstanie nowe przedszkole.

Rozbudowany parking znajduje się pomiędzy parafią pw. św. Jana Chrzciciela, a Szkołą Podstawową nr 13 przy ul. Józefa Elsnera 25. Kilka lat temu, podczas zagospodarowania terenu przy szkole wraz z ogrodzeniem, wybudowano tam parking na 30 pojazdów, teraz rozbudowano go o kolejne 33 miejsca. Inwestycja była możliwa dzięki dobrej współpracy miasta z parafią – parafia udostępniła grunt pod parking, a miasto sfinansowało inwestycję. 

W ramach zadania poza rozbudową parkingu, powstała droga dojazdowa i przeciwpożarowa, przebudowano zjazd i chodnik, wybudowano instalację elektroenergetyczną oświetlenia całego parkingu oraz przyłącza kanalizacji deszczowej i instalacji kanalizacji deszczowej, wykonano też zabudowę zbiornika retencyjnego, separatora substancji ropopochodnych i regulatora przepływu. Ponadto zamontowano szafę oświetleniową z zasilaniem. Inwestycja kosztowała 869 297 zł. 

Dobra współpraca się opłaca

Gliwicka dzielnica Żerniki sukcesywnie się rozwija. Aby wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i zapewnić im komfortowe funkcjonowanie w dzielnicy, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. Dlatego, na potrzeby parafian dojeżdżających na msze do kościoła przy ul. Elsnera 25 oraz rodziców odwożących do szkoły dzieci, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela udostępnił teren między budynkami parafii a SP nr 13, z przeznaczeniem na nowe miejsca postojowe. Budowę ogólnodostępnego parkingu sfinansowało miasto. Parking jest tam niezwykle  potrzebny, zwłaszcza że wkrótce liczba korzystających z niego znacznie się powiększy – w 2024 r. planowane jest zakończenie budowy nowego przedszkola przy SP nr 13. W nowoczesnej placówce powstaną sale dla 200 dzieci, kuchnia, zaplecze socjalne, sale specjalistów, a przy budynku plac zabaw. 

– Dzięki tej inwestycji znacznie poprawi się komfort przedszkolaków, które obecnie ze względu na wyburzanie starego, niewystarczającego już nam przedszkola, zostały przeniesione do jednego z budynków szkoły. Nowe przedszkole jest nam bardzo potrzebne, ponieważ dzielnica od kilku lat się rozrasta i potrzeby mieszkańców są coraz większe – mówi Mariola Bucher, dyrektor SP nr 13. 

Inwestycja będzie kosztować 15,4 mln zł i zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu. Mimo coraz trudniejszej sytuacji finansowej, miasto sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę oświatową – w minione wakacje w SP nr 13 przeprowadzono adaptację poddasza na sale dydaktyczne, gabinety pedagoga i psychologa oraz sanitariaty. Inwestycja kosztowała 800 tys. zł. Została sfinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również