Gliwice zajęły 1. miejsce wśród miast na prawach powiatu w tegorocznej, trzeciej już edycji rankingu Water City Index. Zestawienie to wskazuje miasta, w których efektywne wykorzystanie zasobów wodnych jest jednym z priorytetów służących podnoszeniu jakości zdrowia i życia w mieście.
Water City Index jest pierwszym i jak dotąd jedynym opracowaniem, który szeroko definiuje mocne i słabe punkty oraz potrzeby i wyzwania w zakresie zarządzania „niebieską infrastrukturą” w Polsce. W dokumencie, opracowanym przez ekspertów Arcadis i pracowników naukowych Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pod kierunkiem prof. Jerzego Hausnera, przeanalizowano i oceniono efektywność sposobu wykorzystania zasobów wody w miastach, umiejętność radzenia sobie z kryzysami wodnymi, wykorzystanie wody w kontekście rozwoju gospodarczego miast oraz doskonalenie jakości świadczonych usług publicznych sektora wodnego.
Klasyfikacje w rankingu
Ranking 2021, podobnie jak zeszłoroczny, klasyfikuje oddzielnie metropolie (8), miasta na prawach powiatu (58) oraz miasta niebędące miastami na prawach powiatu, posiadające co najmniej 20 tys. mieszkańców (152). Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 14 kategorii oceny:
- życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury);
- kultura i ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska);
- zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu);
- gospodarka i biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny).
Na podstawie wyników oceny obszarów i kategorii wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w każdym z rankingów głównych.
Liderem WCI 2021 w kategorii miast na prawach powiatu zostały ponownie Gliwice, wyprzedzając Gorzów Wielkopolski i Świnoujście.
„Gliwice nie uzyskały maksymalnej liczby punktów w żadnych z czterech obszarów, ale w każdym są na względnie wysokim miejscu. Szczególnie wysoko oceniono utrzymanie infrastruktury w obszarze Życie w połączeniu z aktywnością samorządu w obszarze Zagrożenie. Gliwice konsekwentnie wdrażają małe projekty, które jednak mają istotne, pozytywne konsekwencje. Miasto wykorzystuje wodę opadową na podlewanie miejskiej zieleni, zachęcając mieszkańców do naśladowania. Istotnym obiektem na mapie miasta staje się Kanał Gliwicki, który zatracił swoje pierwotne przeznaczenie i staje się atrakcja turystyczną. Poprzez Odrę, można nim dopłynąć aż do Morza Bałtyckiego” – czytamy w uzasadnieniu tegorocznego rankingu WCI, dostępnego TUTAJ.
– Woda to nasze wspólne dobro i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za mądre korzystanie z jej zasobów. Jako samorząd prowadzimy program retencji, modernizujemy i rozbudowujemy sieć kanalizacji deszczowej oraz infrastrukturę służącą gospodarowaniu wodami opadowymi na terenie całego miasta. Zarazem dajemy możliwość gliwiczankom i gliwiczanom, by swoim działaniem również dołożyli się do zatrzymywania wody – wprowadziliśmy w tym roku program łapania deszczówki „Mój deszcz”, w którym można było uzyskać nawet 4 tys. zł jednorazowego dofinansowania na wykonanie zbiorników podziemnych i nadziemnych, w tym dekoracyjnych służących gromadzeniu i wykorzystaniu wód deszczowych w miejscu opadu. Jesteśmy niezmiennie aktywni w wielu sferach miejskiej polityki wodnej, zwłaszcza w kwestii zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Mamy pełną świadomość wyzwań i zagrożeń wynikających z postępujących zmian klimatu, a przede wszystkim – położenia Gliwic w sprzyjającym wezbraniom wody dolnym biegu rzeki Kłodnicy. Stawką naszych działań jest przyszłość naszego miasta, bezpieczeństwo i lepsza jakość życia mieszkańców – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.