Wiadomości z Gliwic

"Wojciech Siudmak. Uniwersum" - Fantastyczny hit w Muzeum w Gliwicach

 • Dodano: 2022-07-01 07:00, aktualizacja: 2022-06-30 21:18

Muzeum w Gliwicach dowodzi, że niekończące się kręcenie nosem przez krytyków sztuki nie powstrzyma i nie przeszkadza Wojciechowi Siudmakowi, nadal być jednym z niewielu współczesnych, polskich artystów, który sięgnął po rzeczywistą, międzynarodową sławę i popularność.

Wśród jego fanów znaleźli się znakomici twórcy i wizjonerzy kina m.in. George Lucas, Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, Denis Villeneuve. Od 9 lipca do 10 października, w salach wystawienniczych Willi Caro oglądać można nie tylko wielkoformatowe obrazy, ale też rysunki i rzeźby tego wyjątkowego malarza. Jego surrealistyczne wizje, choć on sam określa swoją twórczość jako „hiperrealizm fantastyczny”, meblowały (i robią to nadal) wyobraźnię nie tylko pokoleń fanów fantastyki i SF na całym świecie, ale wszystkich tych, którzy odczuwają znużenie sterylną abstrakcją i konceptualizmem, wciąż jeszcze dominującymi w dzisiejszej sztuce. Jednak przyszłość należy do Siudmaka. 

Otwarcie wystawy i spotkanie z Wojciechem Siudmakiem odbędzie się w piątek, 8 lipca br. w Willi Caro, o godz. 17.00.

"Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach ekspozycją inaugurujemy rozpoczynający się w 2022 roku cykl retrospektywnych wystaw malarstwa, rysunków i rzeźby Wojciecha Siudmaka, który 10 października, a więc dokładnie w dniu finisażu naszej wystawy będzie z nami i zaproszonymi gośćmi obchodził swoje 80. urodziny.  Po Gliwicach jego prace zobaczy publiczność Gdańska, Warszawy i Krakowa, czyli głównych centrów kultury i sztuki naszego kraju. Co więcej, w Krakowie prace Siudmaka eksponowane będą na Wawelu! Jednak tą wielką przygodę zaczynamy właśnie tu i nie bez przyczyny, bo - Przyszłość jest tu! Bardzo się cieszę, gdyż dzięki <Uniwersum> Siudmaka nasze tegoroczne, gliwickie wakacje zyskają absolutnie fantastyczny wymiar” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

„Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat, był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość” – powiedział Wojciech Siudmak. 

„Uniwersum Wojciecha Siudmaka to kosmiczna przestrzeń wrażliwości artystycznej i wyobraźni, gdzie nie ma prostych odpowiedzi ani trywialnych rozstrzygnięć. To świat równoległy, jednocześnie z przeszłości i przyszłości, w którym odnajdą się ludzie o otwartych umysłach i wrażliwi na piękno. [...] Próżno szukać jasnego przekazu w twórczości Wojciecha Siudmaka. Artysta przez wiele lat współpracował z jednym z największych francuskich wydawnictw science fiction, interpretując w swobodny sposób prozę Franka Herberta, Philipa K. Dicka i innych wybitnych pisarzy. Jego prace znane były wówczas w Polsce z nieostrych reprodukcji na papierze złej jakości, ale wystarczyło to, by stał się ulubionym twórcą pokolenia <Fantastyki> i na trwałe zapisał się w imaginarium fanów S.F. Złożyło się na to wiele elementów. Po pierwsze niesłychana wirtuozeria rysunku, który dla Siudmaka jest ulubiona techniką Podobnie jak jego wybitni poprzednicy Albrecht Durer, Leonardo da Vinci, Ingres, William Blake czy Gustave Dore uważa, że <rysunek jest istotą sztuki>. Artysta jest autentycznie zafascynowany kosmosem, odkryciami nauki i filozofią. Dialog między intelektem a wyobraźnią stanowi niewyczerpana pożywkę dla jego twórczości” – mówi Dorota Pieńkoś, kurator ekspozycji. 

O artyście

Wojciech Siudmak - urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux- Arts w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji.
        
Siudmak jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Źródłem inspiracji jest dla niego sztuka Renesansu i Baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Artysta nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu. Ceni wolność i twórczą niezależność. Konsekwentnie podążając w obranym przez siebie kierunku stworzył własny, niepowtarzalny wszechświat.

 • Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było unikalnym zdarzeniem w historii festiwalu
 • Słynne wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction
 • Wystawa jego prac na wieży Eiffla w Paryżu witała oficjalnie III tysiąclecie
 • Polskie wydawnictwo „Rebis” wydało kolekcję „Diuna” F. Herberta (23 tomy) z jego ilustracjami. W tym samym wydawnictwie ukazał się także „Don Quijote” Cervantesa z ilustracjami Siudmaka, oraz kilka bibliofilskich albumów jego prac
 • W ciągu ostatnich 20 lat powstało: ponad 200 rysunków z cyklu „Diuna”, ponad 150 rysunków do dzieł Ph.K.Dicka, ponad 40 rysunków do „Don Quijote” Cervantesa, ponad 35 rysunków do Nokturnów Chopina
 • Jest autorem pomnika „Wieczna Miłość” upamiętniającego wybuch II wojny światowej w Wieluniu. W przygotowaniu: dalsza część budowy Memoriału Wieluńskiego raz pomnika ofiar wojny w Sieradzu
 • Jest inicjatorem i organizatorem inicjatywy Projekt Pokoju, który nagradza wybitne osobistości zasłużone dla światowej idei pokoju
 • Jego twórczość fascynuje kolejne pokolenia, a wśród fanów znalazł się m.inn. Denis Villeneuve (reżyser filmu Diuna), George Lucas, Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, i wielu innych.

O Wojciechu Siudmaku powstaje obecnie film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.

Wernisaż i spotkanie z Wojciechem Siudmakiem: 

 • piątek, 8 lipca 2022, Willa Caro, godz. 17.00
 • Od 9 lipca do 10 października 2022, Willa Caro 
 • Wojciech Siudmak - Universum
 • Kurator: Dorota Pieńkos
 • Organizator: Muzeum w Gliwicach
"Wojciech Siudmak. Uniwersum" - Fantastyczny hit w Muzeum w Gliwicach / fot. Muzeum

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.