Wiadomości z Gliwic

Wspomnienie o Marcie Maliszewskiej - wieczór poezji w MBP Gliwice

  • Dodano: 2022-02-28 06:30, aktualizacja: 2022-02-27 20:25

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza na wieczór poezji Marty Maliszewskiej.

  • Filia nr 5, ul. Perkoza 12
  • WSPOMNIENIE  O MARCIE MALISZEWSKIEJ - wieczór poezji
  • 7 marca 2022 r., godz. 17.00

O autorce

Marta Maliszewska urodziła się 27 lipca 1982 r. w Gliwicach. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła jako trzylatka śpiewając w Zespole Estradowym "Talizman" przy Klubie Garnizonowym w Gliwicach. Tańczyła i śpiewała w zespołach dziecięcych "Gwar", "Rytm", "Baj- Baj". W szkole podstawowej śpiewała jako solistka. W wieku 13 lat miała pierwszą audycję radiową w radio "Puls" pt. "Pamiętniki mojej mamy". Wtedy też zaczęła zajmować się twórczym pisaniem. W czasie nauki w liceum współpracowała z radiem "Plus". Rozpoczęła nagranie własnej płyty. W tym okresie również pracowała w programie „Starszy Brat, Starsza Siostra” jako wolontariuszka, za co została wyróżniona zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie i do Sejmu, gdzie przemawiała dla prasy, radia i telewizji ogólnopolskiej. Prowadziła warsztaty literackie dla młodzieży, których efektem były wydawane tomiki poezji młodzieżowej. Śpiewała w Opolskim Studio Piosenki.

Podczas studiów postanowiła wziąć udział w studenckim programie "Work and travel" i w czerwcu 2006 r. poleciała do Nowego Jorku, w którym się zakochała. Miała już załatwioną praktykę w Barrow Street Theatre w Nowym Jorku, którą miała rozpocząć w lutym 2007 r. Odeszła nagle i nieoczekiwanie 31.01.2007 roku. Zostawiła po sobie ponad 500 wierszy, sztukę, opowiadania, piękne pamiętniki, piosenki, nagrania z koncertów i miłość, jaką obdarzała każdego człowieka. W lipcu 2009 roku, dzięki staraniom pani profesor Anny Frajlich-Zając, tomiki wierszy „Być razem z gwiazdami” i „Nowe oblicze życia” zostały przyjęte do biblioteki Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

Wspomnienie o Marcie Maliszewskiej - wieczór poezji w MBP Gliwice / fot. MBP

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również