Wiadomości z Gliwic

Wystarczy jeden telefon, by uratować komuś życie

  • Dodano: 2019-12-03 08:00, aktualizacja: 2019-11-28 12:18

Zimą policjanci podejmują wzmożone działania mające pomóc tym, których zdrowie lub życie może być zagrożone.

Dlatego prosimy, aby nie pozostawać obojętnymi wobec osób bezdomnych czy pijanych, śpiących na ławce w parku, przystanku autobusowym. Czasem wystarczy jeden telefon, by uratować im życie.

Przypominamy, że jedną z głównych przyczyn zamarznięć jest alkohol

Ponieważ nie można go spożywać w noclegowniach, wielu bezdomnych szuka schronienia gdzie indziej. W związku z tym policjanci skontrolują miejsca, w których osoby bezdomne przebywają najczęściej. Oprócz policji zajmują się tym również funkcjonariusze straży miejskiej. Co oczywiste, nie wszędzie można dotrzeć.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach ruszyła bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych – nr 987 (połączenia bezpłatne i z telefonów komórkowych, i stacjonarnych) – dzięki której można uzyskać informację o możliwości noclegu oraz wyżywienia. Infolinia będzie funkcjonować całodobowo każdego dnia tygodnia i obejmować zasięgiem teren województwa śląskiego.

Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoby potrzebuje pomocy lub zna miejsce przebywania bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach:

http://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/bezplatna-infolinia-dla-osob-bezdomnych

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.