Niedziela, 28 sierpnia wypełniła radosnym dożynkowym gwarem dwa sołectwa powiatu gliwickiego – Pławniowice i Niewiesze. Przepiękne tegoroczne uroczystości dożynkowe przeszły do historii, pozostawiając wspaniałe wspomnienia.
Mszę świętą w intencji rolników w uroczym Zespole Pałacowo-Parkowym w Pławniowicach odprawił ks. Jan Kopiec, Biskup Gliwicki. Wcześniej jego Eminencja poświęcił aż 30 koron dożynkowych. Wszyscy wspólnie dziękowali za tegoroczne zbiory! Starostami tegorocznych dożynek byli Mariola i Tomasz Nawrotowie z Chechła.
- Dziękujemy mieszkańcom województwa śląskiego, powiatu gliwickiego i gminy Rudziniec, że byliście z nami. To była wspaniała okazja do wspólnej modlitwy dziękczynnej za tegoroczne, w większości udane plony, ale także do integracji wielu środowisk na czele z rolnikami naszego regionu. To właśnie rolnicy, sadownicy, działkowcy, hodowcy, leśnicy, pszczelarze podczas dożynek są najważniejsi. Dziękujemy za ich trud, codzienną pracę i cierpliwość, bo praca na roli bywa kapryśna, a plon zebrać trzeba. Dziękuję też wszystkim współorganizatorom, darczyńcom, artystom, wystawcom, delegacjom z koronami dożynkowymi i osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego wojewódzkiego święta plonów. To była bardzo trudna logistycznie, duża impreza masowa, ale udała się ze wszech miar – mówi Waldemar Dombek, starosta gliwicki.
XXII Dożynki Województwa Śląskiego odbyły się pod patronatami honorowymi Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta RP w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski oraz Pana Henryka Kowalczyka, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizatorami tegorocznych dożynek wojewódzkich byli: Samorząd Województwa Śląskiego, Samorząd Powiatu Gliwickiego, Samorząd Gminy Rudziniec oraz Śląska Izba Rolnicza. Zaszczytną funkcję starostów tegorocznych dożynek pełnili Państwo Mariola i Tomasz Nawrotowie z Chechła. Gospodarstwo rolne Marioli i Tomasza Nawrotów prowadzone jest od 1996 roku. Główny kierunek to hodowla bydła mlecznego w ilości 100 szt., w tym krowy mleczne 50 szt. o średniej wydajności mleka na poziomie 9 000 kg. Nasi starostowie prowadzą uprawy na powierzchni 65 ha, głównie z przeznaczeniem na pasze: ok. 40 ha (kukurydza, lucerna, trawy, zboża) pozostałe ok. 25 ha to rzepak i pszenica konsumpcyjna.)
Niewątpliwymi atrakcjami święta plonów w Niewieszu były:
- Piknik owocowo-warzywny pn. „Jedz polskie owoce i warzywa – to na zdrowie świetnie wpływa” organizowany przez Śląską Izbę Rolniczą,
- Bitwa Regionów – konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich - organizator Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- stoiska wystawiennicze instytucji rolniczych, samorządów, Kół Gospodyń Wiejskich, narodowego Funduszu Zdrowia i inne,
- liczne atrakcje dla dzieci (dmuchańce!) i dorosłych (gastronomia),
- wystawa sprzętu rolniczego.
Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się w przepięknym, urokliwym miejscu nad samym brzegiem Jeziora Pławniowickiego (na terenie kąpieliska „Słoneczna Plaża”) przy ul. Plażowej w Niewieszu. Goście przybyli z różnych stron naszego województwa, a nawet kraju, podziwiali także Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach, gdzie w dniu dożynek o godz. 10.00 na dziedzińcu pałacowym Biskup Gliwicki, Ks. Jan Kopiec, odprawił uroczystą mszę świętą w intencji rolników. Części oficjalna i artystyczna wojewódzkiego święta plonów odbyły się już po drugiej stronie jeziora – w Niewieszu. Atrakcji było bardzo dużo!
Podczas dożynek nagrodzono:
Nagrodzeni honorową Odznaką Za Zasługi dla Rolnictwa
- Anna Kwiecińska
- Roman Czyżowicz
- Józef Daniel
- Rudolf Imiela
- Tomasz Nawrot
- Hubert Nowak
Nagrodzeni honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego:
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wielowsi – złota odznaka
- Ochotnicza Straż Pożarna w Wielowsi –złota odznaka
- Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Pyskowicach – złota odznaka
- Klub Sportowy „Garda” Gierałtowice – złota odznaka
- Adam Spiecha, prezes zarządu i trener Klubu Sportowego „Garda” Gierałtowice – srebrna odznaka
- Grzegorz Mikulski - wiceprezes i trener zarządu Klubu Sportowego „Garda” Gierałtowice – srebrna odznaka
- Wacław Kęska, były burmistrz Pyskowic – złota odznaka
- Henryk Sibielak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach – srebrna odznaka
- Mieczysława Gogulla, była sołtys Nieborowic – złota odznaka
- Herbert Jatta, wiceprezes zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Podokręg Zabrze, mieszkaniec Wielowsi – złota odznaka
- Grzegorz Cebula – C-BooL – złota odznaka
- Jolanta Olejnik – była wieloletnia dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie – srebrna odznaka
- Dorota Gumienny – dyrektor Zespołu Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – srebrna odznaka
- Genowefa Suchecka – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Pilchowice, szefowa KGW – srebrna odznaka
- Józef Nierychło, sołtys Pilchowic – srebrna odznaka
Nagrodzeni nagrodą Bene Meritus przyznawaną przez Radę Powiatu Gliwickiego:
- Marian Płaszczyk, mieszkaniec Knurowa, organizator pielgrzymek biegowo-rowerowych, propagator sportu itd.
- Klub Honorowych Dawców Krwi HDK-PCK im. dr Floriana Ogana w Knurowie