Wiadomości z Gliwic

Zachodnia obwodnica w trakcie "domykania". Nowy odcinek przejmie ruch samochodowy z DK 78

  • Dodano: 2023-03-30 07:30, aktualizacja: 2023-03-29 22:38

Rozpoczęte w grudniu prace przy budowie ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej – od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego – są coraz bardziej widoczne. W przyszłym roku nowa trasa zdecydowanie odciąży od ruchu samochodowego miejskie ulice, ułatwiając przejazd przez Gliwice.

Docelowo stanie się Drogą Krajową nr 78

Powstający odcinek trasy o długości blisko 2 km będzie drogą jednojezdniową, z jednym pasem ruchu w każdą stronę, z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni. Na obu końcach nowego odcinka będą skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przewidziane jest jeszcze jedno skrzyżowanie z projektowaną obecnie obwodnicą Ostropy. 

Zapewniony zostanie bezpieczny przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem zaprojektowanego ciągu pieszo-rowerowego, w części dróg dojazdowych do pól. Cały odcinek zostanie oświetlony z wykorzystaniem energooszczędnego oświetlenia LED, a w okolicy zabudowań przy ul. Daszyńskiego staną ekrany akustyczne. Na trasie nie zabraknie zieleni, w tym drzew i krzewów w pasie drogowym.

Nowy odcinek przejmie ruch samochodowy z DK 78, która prowadzi m.in. przez Tarnowskie Góry, Gliwice i Rybnik. 
Fragment tej drogi krajowej został już przekierowany na istniejący odcinek zachodniej obwodnicy od ul. Rybnickiej do ul. Daszyńskiego, ale częściowo dalej wiedzie śródmiejskimi ulicami (m.in. Daszyńskiego, Styczyńskiego, Wyspiańskiego, Orlickiego). Po zakończeniu budowy ulice te zostaną odciążone, co wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczeń spowodowanych ruchem samochodowym w centrum miasta. Dokończenie budowy obwodnicy zachodniej ułatwi też przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami czy dojazd do centrów handlowych. Ma przyczynić się też do rozwoju przyległych terenów.

Budową odcinka obwodnicy zajmuje się wybrane w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A. Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to obecnie około 45 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Gliwice będą się starały o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego.

Co zostało już wykonane?

Do tej pory – przy mało sprzyjającej pogodzie – wykonano blisko 200 metrów kanalizacji deszczowej oraz część utwardzenia dróg dojazdowych do pól, służących głównie ciężkim pojazdom obsługującym teren budowy. W rejonie robót, wskazanym przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dobiegły już końca prace archeologiczne. Po odhumusowaniu terenu dróg technicznych i części trasy głównej nie natrafiono póki co na istotne znaleziska, jednak nadzór ze strony archeologa jest prowadzony stale. Kolejnym miejscem, w którym mogą znajdować się ciekawe pod względem historycznym przedmioty, będzie teren potoku, nad którym już niebawem będą prowadzone roboty związane z budową obiektu mostowego.

Równolegle trwa budowa magistrali wodociągowej, która pozwoli na dostawę wody do terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe, sąsiadujących z zachodnią obwodnicą. Tę inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach. Wykonało ono blisko 300 metrów magistrali od ul. Daszyńskiego w kierunku przyszłego obwodnicowego obiektu mostowego, prowadząc jednocześnie prace od strony skrzyżowania z ul. Sowińskiego. Tam, w pasie drogowym ul. Okulickiego, powstał już około 200-metrowy odcinek magistrali oraz kolejne 200 metrów wzdłuż ogródków działkowych przy budowanej obwodnicy.

Przypomnijmy, że w tym rejonie – gdzie powstaje skrzyżowanie z obwodnicą i m.in. rozpoczęto prace związane z przebudową oświetlenia ulicznego – od ponad miesiąca obowiązuje tymczasowy przejazd w dwóch kierunkach. Nie ma możliwości dojazdu do ogrodów działkowych od strony ul. Okulickiego. Alternatywę dla zmotoryzowanych i pieszych odwiedzających ogródki stanowią drogi transportu rolniczego, w których wykonawca obwodnicy uzupełnił ubytki. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, prace przy tym skrzyżowaniu mają trwać do końca pierwszego półrocza i gdy tylko pojawi się możliwość, dojazd i dojście do ogrodów działkowych zostaną zapewnione. 

Zachodnia obwodnica w trakcie "domykania". Nowy odcinek przejmie ruch samochodowy z DK 78 / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również