Wiadomości z Gliwic

Zamontowano progi zwalniające przy ul. Radomskiej i Kotarskiej

  • Dodano: 2024-05-08 13:00

Radomska i Tokarska to kolejne gliwickie ulice, na których Zarząd Dróg Miejskich zastosował rozwiązania mające uspokoić ruch i spowolnić kierowców, którzy zbyt szybką jazdą stwarzają niebezpieczeństwo dla pieszych i naruszają spokój mieszkańców. Na prośbę lokalnej społeczności zamontowano tam progi zwalniające. 

Różne rozwiązania

– Wykorzystujemy każdy możliwy pomysł, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Budujemy azyle dla pieszych, wyspowe progi zwalniające, wyniesione przejścia dla pieszych, wprowadzamy też strefę Tempo 30. Obecnie nie ma dzielnicy, w której takie zabezpieczenia nie zostały lub nie są aktualnie realizowane. W wielu lokalizacjach ustawiono też informacyjne znaki fluorescencyjne, które dodatkowo mają zwrócić uwagę kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM. 

Ostatnio takie rozwiązania zastosowano w Brzezince na ul. Radomskiej i Ostropie na ul. Tokarskiej. Wybudowano tam wyniesione progi zwalniające. Znajdują się one w strefie zamieszkania, co oznacza, że piesi mają pierwszeństwo. Jak w wielu przypadkach, również te progi wymuszające spowolnienie ruchu zostały zamontowane na prośbę mieszkańców.

Strefa 30

Z kolei strefę Tempo 30 tylko w ostatnich miesiącach ustalono na ul. Orkiszowej, Kwiatów Polnych, Jęczmiennej, Urodzajnej, Koniczynowej, Lnianej, Jeziornej, Spacerowej, Snopowej, Żytniej, Parkowej i Plonowej w Bojkowie oraz Obrońców Poczty Gdańskiej, ONZ, Paderewskiego i Obrońców Westerplatte w dzielnicy Obrońców Pokoju.
Przy ul. Wolności w Łabędach, Młodzieżowej w Sośnicy i Królewskiej Tamy w dzielnicy Baildona wprowadzono  natomiast ograniczenie prędkości do 40 km/h. Na ul. Dolnych Wałów pojawiły się progi wyspowe, a przy Portowej dla bezpieczeństwa przeorganizowano przejścia dla pieszych i zmieniono lokalizację przystanków autobusowych. Przy ul. Kowalskiej, Szobiszowickiej i Powroźniczej zamontowano progi zwalniające, a na ul. Dubois, Elsnera, Orląt Śląskich, Sienkiewicza, Królowej Bony, Gierymskiego, Beskidzkiej i Okrzei zainstalowano wyniesione przejścia dla pieszych. Ich budowa możliwa była dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020. Nowe przejście dla pieszych zyskała ul. Żernicka, a przy ul. Wigilijnej wybudowano chodnik prowadzący pieszych bezpieczną drogą do przystanku autobusowego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również