Wiadomości z Gliwic

ZDM testuje na skrzyżowaniach nowe rozwiązanie

  • Dodano: 2018-07-24 10:00

Kamery termowizyjne ułatwią rowerzystom przeprawianie się przez jezdnię. Pierwsze urządzenia są już testowane na jednym z większych gliwickich skrzyżowań.

Dwie kamery termowizyjne są właśnie testowane na skrzyżowaniu Drogowej Trasy Średnicowej z ulicami Śliwki, Orlickiego i Wybrzeże Armii Krajowej.

Urządzenia są wyposażone w przetworniki, których detekcja oparta jest na analizie promieniowania podczerwieni. Przetworzony przez nie obraz jest czarno-biały, a im wyższa temperatura zarejestrowanego w polu widzenia obiektu, tym jaśniejszy zapis. Główną zaletą tego typu kamer jest brak wpływu jakości oświetlenia zewnętrznego oraz warunków atmosferycznych na jakość analizy obrazu – wyjaśnia Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Dodatkowo na obrazie kamery termowizyjnej zaznaczone są pola detekcji. Gdy rowerzysta znajdzie się w aktywnym pasie, automatycznie zostanie wysłane żądanie włączenia na przejściu zielonego światła.

Jeszcze w tym roku ZDM planuje wyposażyć 3 przejazdy rowerowe w detekcje termowizyjną. Kamery pojawią się na testowanym obecnie skrzyżowaniu, na ulicy Kozielskiej (przy szkole) oraz na skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Orlickiego. Testowanie kamer ma się zakończyć we wrześniu. Wówczas zostanie podjęta decyzja czy system obejmie kolejne skrzyżowania. (kr/mf)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również