Wiadomości z Gliwic

#ZieloneGliwice. Przybyło ponad 300 nowych drzew!

  • Dodano: 2023-02-06 07:15, aktualizacja: 2023-02-05 21:39

W pasach drogowych w Gliwicach nawet w porze zimowej – jeśli warunki pogodowe na to pozwalają – pojawiają się nowe drzewa. Od początku roku Zarząd Dróg Miejskich nasadził ich już ponad 300. A to dopiero początek.

Od stycznia dzielnicę Brzezinka zdobi 130 wiązów holenderskich, które pojawiły się przy ul. Kozielskiej. Wzdłuż ul. Łabędzkiej nasadzono 38 klonów, przy ul. Daszyńskiego 86 klonów zwyczajnych, a przy ul. Słowackiego 16 platanów. 17 nowych drzew ozdobiło zjazd z DK 88 na ul. Portową, 34 zostały nasadzone przy zjeździe z DK 88 do ul. Łabędzkiej, a 15 przy ul. Okulickiego. Przy ulicach Jagiellońskiej i Piwnej pojawiły się z kolei krzewy: śnieguliczka i berberys oraz byliny: kocimiętka i rozchodnik. Właśnie rozpoczęły się nasadzenia 90 wiązów holenderskich w pasie przy ul. Toszeckiej, od skrzyżowania z ul. Jana Śliwki do ul. Oriona. 

– Tradycyjnie przez cały rok będziemy dbać o to, aby pasy przyuliczne były barwne i kolorowe, nie tylko za sprawą nasadzanych kwiatów, ale przede wszystkim drzew. W najbliższym czasie dzielnica Zatorze wzbogaci się o klony i lipy, klony pojawią się również w Szobiszowicach i Starych Gliwicach. Takich miejsc na terenie miasta będzie o wiele więcej – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Będzie zielono, będzie kolorowo

W pasach drogowych pojawiają się także m.in. lipy drobnolistne o jasnożółtych i intensywnie pachnących kwiatach oraz kasztanowce czerwone o kwiatach w kolorze karminu, a także krzewy, byliny i kwiaty. Gdy rośliny zakwitną, ulice będą pełne intensywnych barw.

W lutym – jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą – planowane są nasadzenia przy ul. Daszyńskiego.

Kiedy sadzić drzewa? Można zimą

Jak informuje ZDM, sadzenie drzew w okresie zimowym jest zasadne, o ile na zewnątrz są dodatnie temperatury powietrza.

– Drzewa wykopane z gruntu jesienią poprzedniego roku mają odpowiednio rozbudowany system korzeniowy. W okresie zimowym przechowuje się je w tzw. dołownikach, gdzie są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tak przygotowane drzewa, przy dobrej pogodzie, można bez obaw nasadzać w gruncie. W po- przednich latach praktykowaliśmy już sadzenie drzew w styczniu. Z naszych obserwacji wynika, że rośliny są w dobrej kondycji – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również