Wiadomości z Gliwic

Zmiany na rynku srebra w ostatnich latach

  • Dodano: 2024-06-25 16:30

Ceny sztabek srebra oraz monet bulionowych uzależnione są od tego, co dzieje się na globalnym rynku tego kruszcu. Wpływ na nie ma m.in. popyt w branżach przemysłowych, a także wielkość wydobycia w największych kopalniach. Sprawdź, jak przebiegały zmiany na rynku srebra w ostatnim czasie.

Zapotrzebowanie na srebro

Najnowszych danych na ten temat dostarczył raport World Silver Survey 2024, który został opracowany przez Silver Institute oraz Metals Focus. Dokument ten zawiera informacje zarówno dotyczące ogólnego wydobycia i popytu, jak też bardziej szczegółowe, np. o konkretnych kopalniach.

W 2023 roku popyt na srebro wynosił 37,2 tys. ton, co stanowi spadek o 7% w stosunku do wyniku z roku 2022. Warto jednak zaznaczyć, że poziom sprzed 2 lat był rekordowy, w związku z czym zanotowany spadek nie jest powodem do niepokoju inwestorów. Świadczy o tym też fakt, że mimo tego jest to wynik o 15% lepszy niż średnia z lat 2015-2022. Jeśli chcesz poznać więcej informacji o bieżących kursach i zmianach na rynku srebra, znajdziesz je pod tym adresem https://mennicamazovia.pl/.

Raport szczegółowo opisuje również, jakie branże decydowały o powyższym zapotrzebowaniu. Najwięcej kruszcu trafiło do firm przemysłowych – było to 20,4 tys. ton, a więc 55% całego popytu. Podczas, gdy zapotrzebowanie na srebro w tej dziedzinie działalności gospodarczej rośnie, spada ono w branży biżuteryjnej, która zużyła w ubiegłym roku 6,3 tys. ton. Spadek zanotowało również srebro inwestycyjne, czyli np. sztabki (https://mennicamazovia.pl/pol_m_Srebro_Sztabki-Srebra_10-20g-214) jednak to także jest logicznym następstwem rekordowego roku 2022.

Wydobycie srebra

Wydobycie w 2023 roku wynosiło 31,4 tys. ton, co jest wartością porównywalną z rokiem 2022 (spadek o zaledwie 0,5%). Kopalnie odpowiadają za produkcję 25,8 tys. ton, a największymi producentami są takie kraje, jak Meksyk, Chiny oraz Peru. Tutaj również zanotowano niewielkie spadki, a wpływ na to miał m.in. strajk w meksykańskiej kopalni Newmont’s Peąasquito. Bardzo wysokie, szóste miejsce zajmuje nasz kraj z produkcją na poziomie 1,3 tys. ton, za co odpowiada KGHM. KGHM Polska Miedź jest również na drugim miejscu w klasyfikacji kopalń, gdzie prym wiedzie meksykańskie Fresnilo.

Przewidywania na 2024 rok

Można już pokusić się również o pierwsze prognozy na rok 2024. Eksperci nie przewidują dużych zawirowań i sytuacja powinna być stabilna zarówno pod względem podaży, jak i popytu. Według danych World Silver Survey popyt może wzrosnąć o ok. 2%, natomiast podaż spadnie o ok. 1% w stosunku do danych ubiegłorocznych.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.