Jest jednym z pierwszych absolwentów automatyki na Politechnice Śląskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Libii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Algierii czy Chinach.
Dziś stworzona przez niego firma zatrudnia ponad 1000 pracowników – w tym przeszło 600 inżynierów – w 15 miejscach na świecie, a w swoim dorobku ma ponad 3500 projektów zrealizowanych w przeszło 70 krajach. Brunon Gabryś – założyciel i wiceprezes firmy AIUT został tegorocznym laureatem nagrody Gliwicki Lew.
Gliwicki Lew to statuetka przyznawana przez Prezydenta Miasta Gliwice liderom przedsiębiorstw oraz instytucji, którzy dzięki swojej pasji, wiedzy i zaangażowaniu osiągnęli sukces. W tym roku został nią uhonorowany Brunon Gabryś, założyciel i wiceprezes firmy AIUT. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się podczas Spotkania Noworocznego Prezydenta Miasta Gliwice, w czwartek, 5 stycznia, w Arenie Gliwice.
– Brunon Gabryś był jedną z osób, która na początku lat 90. zmieniała charakter gospodarczy naszego miasta. Korzystając ze swojego wykształcenia i wiedzy założył firmę, która rozwijała się równolegle z rozwojem Gliwic - początkowo współpracując z przemysłem cementowym i hutnictwem, by później doskonale wpasować się w otoczenie biznesowe jednej z kluczowych dla naszego miasta nowych branż – przemysłu samochodowego. Firma AIUT znalazła się wśród tych przedsiębiorstw, które nie tylko wytrzymały konkurencję zachodnich firm, ale również wykorzystały możliwości, jakie stworzyło wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. AIUT jest jednak nie tylko jedną z tych firm, dzięki którym możemy mówić „Gliwice – przyszłość jest tu”. AIUT jest firmą, która dosłownie wyrosła z przysłowiowego garażu, a dzisiaj jest przedsiębiorstwem globalnym, działającym w branży najnowocześniejszych rozwiązań – mówił prezydent Gliwic, Adam Neumann.
– Od zera doszliśmy do ponad 300 milionów złotych sprzedaży rocznie. Zatrudniamy blisko 1000 pracowników i współpracowników, z czego większość w naszej głównej siedzibie w Gliwicach. Dziękując za wyróżnienie, chcę podkreślić, że traktuję je jako wyróżnienie całego zespołu firmy AIUT. Biznes w naszej branży to gra zespołowa i sukces jest zasługą wszystkich pracowników. Słyszałem kiedyś taką opinię, że najważniejszym, a właściwie jedynym, zadaniem szefa firmy jest stworzenie dobrej atmosfery – no więc może mi się to udało. Resztę zrobiły koleżanki i koledzy – powiedział Brunon Gabryś, laureat nagrody Gliwicki Lew 2022.
Stworzona przez niego firma AIUT działa już od 31 lat, dostarczając na rynek europejski i światowy kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, IT oraz Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Specjalizuje się w budowie zrobotyzowanych linii i stanowisk produkcyjnych, systemów sterowania, zautomatyzowanych systemów intralogistycznych oraz inteligentnych ekosystemów IoT do zdalnego opomiarowania paliw i mediów. Jej założyciel, Brunon Gabryś jest jednym z pierwszych absolwentów automatyki na Politechnice Śląskiej. Do 1981 roku współorganizował i aktywnie działał w NSZZ „Solidarność” w Zakładzie Systemów Automatyki Kompleksowej PAN w Gliwicach. Swoje pierwsze zawodowe szlify zdobywał m.in. w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN, a następnie w kolejnych hutach, cementowaniach i zakładach przemysłowych w Libii, we Włoszech, ZSRR, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Algierii czy Chinach, gdzie zajmował się oprogramowaniem systemów automatyki lub uruchamianiem produkcji. Decyzję o założeniu własnej działalności podjął po powrocie do Polski, na początku lat 90.
Narodziny giganta
Firma AIUT powstała w 1991 roku. Docelowo miała zajmować się kompleksową integracją systemów automatyki i elektryki przemysłowej. Początkowo realizowała zlecenia dla przemysłu cementowego i hutnictwa. Pod koniec lat 90. na Śląsku zaczął rozwijać się także przemysł samochodowy. Znaczącą rolę w procesie rozwoju firmy AIUT odegrało również wejście Polski do Unii Europejskiej, co ułatwiło relacje z zagranicznymi klientami oraz spowodowało napływ nowych inwestycji. W 2008 roku firma przeniosła się do nowej siedziby w Strefie Ekonomicznej przy ul. Wyczółkowskiego 113 w Gliwicach, gdzie działa do dziś.
– Z firmy garażowej staliśmy się firmą wielogarażową. Równolegle do działalności integratorskiej szukaliśmy możliwości rozwoju własnych produktów. Skoncentrowaliśmy się na najbardziej masowych zastosowaniach: zdalnym odczycie liczników ciepła i gazu oraz monitoringu poziomu gazu w zbiornikach LPG. Oczywiście nie było to łatwe. Faktyczne sukcesy zaczęliśmy odnosić dopiero po wejściu na rynek międzynarodowy – opowiadał Brunon Gabryś.
Było to możliwe dzięki udziałowi w międzynarodowych konferencjach i targach, podczas których firma pozyskiwała kolejnych klientów – zarówno z Europy, jak również krajów spoza niej, takich jak Indie, Katar czy Oman. W odpowiedzi na dynamiczny rozwój branży oraz rosnące zapotrzebowanie na zautomatyzowane i zrobotyzowane stanowiska i linie produkcyjne firma AIUT od kilkunastu lat rozwija dział robotyki, ukierunkowany na budowę maszyn. Od kilku lat zajmuje się także projektowaniem i produkcją autonomicznych pojazdów dla transportu technologicznego. Stałe poszukiwanie nowych kierunków rozwoju, angażowanie się w nowe technologie oraz wychodzenie na rynek globalny – to główne założenia strategii biznesowej firmy AIUIT, której spółki zależne działają w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Niemczech, Rumunii czy Kanadzie i – jak zapowiada jej założyciel – w planach są już kolejne.
– Żadna strategia nie zastąpi jednak ludzi, którzy są największą wartością naszej firmy. Zbudowanie blisko 1000-osobowego zespołu było najważniejszym i zarazem najtrudniejszym zadaniem, które udało nam się zrealizować. Nasi pracownicy to głównie absolwenci Politechniki Śląskiej i lokalnych szkół, mieszkańcy Gliwic i regionu. Dzięki nim jesteśmy związani z naszym miastem i to z nim wiążemy naszą przyszłość – podsumował Brunon Gabryś.
Podczas uroczystości na ręce laureata statuetki Gliwicki Lew 2022 Związek Polskich Artystów Plastyków – Okręg Gliwicko Zabrzański przekazał także obraz autorstwa Anatola Martyniuka „Gliwice I” stworzony w ramach XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Moje Miasto” – Gliwice 2022. Wieczór uświetnił koncert w wykonaniu uczniów, wychowanków i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. L. Różyckiego w Gliwicach.